کد: ۱۱۶۲۱۷۵       تاریخ انتشار: ۲۲ آذر ۱۳۹۵

دکتر رجبی دوانی:
روند حقوقی تأسیس دانشگاه استاد فرشچیان طی شده است
رئیس سابق کتابخانه مجلس شورای اسلامی گفت: سازمان میراث نه به لحاظ مادی و نه به لحاظ پژوهشی و نه اجرایی ظرفیت تاسیس دانشگاه استاد فرشچیان را ندارد.
دکتر محمد رجبی دوانی در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص تاسیس دانشگاه استاد فرشچیان گفت: از اوایل پیروزی انقلاب اهالی فرهنگ و هنر در فکر ایجاد دانشگاهی بودند که از فرهنگ و تمدن ایرانی سخن بگوید و به آن امید ابتدا جایی مثل حوزه اندیشه و هنر اسلامی راه اندازی شد که متاسفانه تغییر رویه داد و چیزی که می خواستیم نشد و سپس دانشگاه سوره را راه انداختیم که آن هم مشابه سایر دانشگاه ها شد و به این دلیل تصمیم گرفته شد که دانشگاه دیگری داشته باشیم که اختصاصا به تجربیات هنر و فرهنگ ایرانی و اسلامی بپردازد.
وی افزود: استاد فرشچیان نیز همین دغدغه را داشتند و به همین خاطر بنا شد که با اسم استاد فرشچیان این هدف آموزشی را پیش ببریم و مرکز آموزش هنرهای اسلامی ایجاد شود و ولی هیچ مسئولی آن را مورد حمایت قرار نمی داد و پی هر یک از دولت های قبل که رفتیم اساسا این رویکرد را نداشتند و بعضی هم بحث می کردند که مگر هنر اسلامی وجود دارد؟ بعضی هم که می پذیرفتند در چند و چون آن بحث می کردند و مسائل اجرایی را بهانه می کردند و به جایی نمی رسید.
رئیس سابق کتابخانه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه برای تاسیس دانشگاه استاد فرشچیان روند های حقوقی طی شده است، گفت: اساسنامه دانشگاه را نوشتیم و بیش از 70 استاد آن را بررسی و تایید کرده اند و به وزارت علوم هم فرستادیم و کارشناسان حقوقی مسایل را بازبینی کردند.
وی از سیستم آموزشی جدیدی در این دانشگاه خبر داد و گفت: در داخل این دانشگاه تعلیم مبتنی بر شیوه استاد و شاگردی است یعنی این طور که دانشجو وقتی درسی را با یک استاد شروع می کند تا پایان دوره درس را با او می گذراند و استاد عوض نمی شود.
وی هم چنین تصریح کرد: نکته دیگر اینکه کسانی که در دوره 4 ساله اول از این دانشگاه با موفقیت فارغ التحصیل شوند در دوره کارشناس ارشد خدمت بعضی از استادانی خواهند رسید که شاخص هستند و به شیوه خود، دانشجویان را آموزش می دهند، یعنی ضمن اینکه می توانند کارشناسی ارشد و دکتری را در دانشگاه خود طی کنند شیوه ای موازی خواهد بود که حوزه استادان نام دارد و مثلا استاد فرشچیان حوزه ای خواهد داشت که عده ای را از بین آن هنرجویان انتخاب می کند و بعد آن ها را بالا می آورد.
 
رجبی در خصوص روند تاسیس دانشگاه گفت: دکتر نوبخت با وجود استقبال اعلام کرد بودجه نداریم و به سازمان میراث سپرده شد اما سازمان ها در حدی نیستند که دانشگاه راه اندازی کنند و باید به صورت مستقل در می آمد اما دولت این کار را هم تصویب نکرد.
وی در خاتمه اظهار داشت: بعد از آن شورای عالی انقلاب کار را پیش برد و زمانی که تصویب کرد دولت موظف بود به انجام و اجرایی شدن آن که محدود شد به یکی از مراکز، در ابتدا جهاد دانشگاهی پیشنهاد شد و در نهایت به سازمان میراث سپرده شد.  سازمان میراث نه به لحاظ مادی نه به لحاظ پژوهشی و نه اجرایی ظرفیت انجام این کار را ندارد.
انتهای پیام /ج
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©