کد: ۱۰۸۷۳۵۲       تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۵

پژوهشگر کتاب "امین زبان فارسی":
مقام معظم رهبری فارسی را به عنوان یک رکن وحدت می دانند/ صدا و سیمای باید رابطه تنگاتنگی با فرهنگستان زبان داشته باشد

نویسنده کتاب " امین زبان و ادب پارسی" گفت: متاسفانه در زمینه ادبیات فارسی سازمان هایی داریم که به صورت جزیره ای و دور افتاده از هم کار می کنند.

محمدحسن مقیسه، پژوهشگر و گردآورنده کتاب «امین زبان و ادب پارسی» که شامل راهکارهای علمی و عملی حضرت‌ آیت‌الله‌ خامنه‌ای درباره‌ پویش و گسترش زبان و ادبیّات فارسی است در گفتگو با مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: موضوعی که برای من در گردآوری این کتاب اهمییت داشت به روز بودن این مسئله است در شرایطی که گسترش زبان های بیگانه در کشور، ضرورت اهمییت دادن به زبان فارسی را بسیار پررنگ کرده و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) هم در چند دیدار اخیر خود به این موضوع اشاره کرده اند.

وی افزود: موضوع دیگر این است که دائما از مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بیانات و نکات متعدد و گوناگون در خصوص مسائل فقهی، سیاسی، اقتصادی و... منتشر می شود در حالی که یکی از وجوه رهبری توجه ایشان به زبان و ادب فارسی است که جلسات منظم سالیانه با شعرا و اقشار مختلف فرهنگی دارند و مهم تر از همه، نگاه ایشان به زبان و ادب فارسی یک نگاه بی بدیل است که بعد از توجه ویژه ای که به دین مبین اسلام دارند زبان فارسی را به عنوان یک رکن وحدت می دانند.

مقیسه تصریح کرد: زبان در کشور ما همیشه بعد از دین مبین اسلام به عنوان یکی از عوامل مهم در وحدت اقوام ایرانی بوده و نگاه رهبری به زبان فارسی نگاهی است دوشادوش دین مبین اسلام و از طرف دیگر ایشان معتقدند که زبان فارسی در زمانه حاضر قدرت رویارویی و برابری با زبان های بیگانه، خصوصا در واژه سازی را دارد و می تواند در برابر زبان های بیگانه به خصوصا زبان انگلیسی که زبان بین الملل شناخته شده، ایستادگی کند.

وی سپس به ویژگی فرامرزی بودن زبان فارسی اشاره کرد و گفت: روزی زبان فارسی تقریبا یک دهم کره زمین را در برداشته، یعنی از رم تا قسطنطنیه وتا چین و هند را در بر می گرفت و چیزی حدود هشت قرن زبان فارسی در منطقه شبه قاره هند زبان مردم بوده و با این زبان صحبت می کردند و بسیاری از شاعران قارسی یا به هند رفتند و زندگی کردند یا از خود هندی ها بودند که به زبان قارسی شعر گفته اند.

وی ادامه داد: لذا زبانی که روزی یک دهم کره زمین را در بر می گرفته است امروز هم می تواند گسترش پیدا کند و اگر ما زبان فارسی را در دنیا گسترش بدهیم آن وقت آن دانشجوی چینی، هندی، بنگلادشی و.... بدون واسطه پیام رهبر، ملت ایران، امام خمینی(ره) و ... را می گیرد و خود آن ها مبلغ فارسی زبانان و دین اسلام می شوند.

نویسنده کتاب " هنگ ترسوها" سپس راه کار عملی و برون رفت از وضعیت تضعیف زبان فارسی را تشریح کرد و گفت: در فصل چهارم این کتاب تحت عنوان وظایف رسانه ها و ارگان ها راه کارهای عملی را برای قدرت افزایی زبان فارسی ارائه دادیم که به عنوان نمونه، یکی از وظایف رسانه ملی این است که محصول فرهنگستان زبان و ادب فارسی را در برنامه های خود منتشر کند و اساسا یکی از وظایف صدا و سیمای ما این است که با فرهنگستان رابطه تنگاتنگی داشته باشد.

مقیسه تاکید کرد: ما در زمینه ادبیات فارسی سازمان هایی داریم که متاسفانه به صورت جزیره ای و دور افتاده از هم کار می کنند؛ فرهنگستان زبان و ادب فارسی، بنیاد سعدی، بنیاد دانشنامه، دایره المعارف بزرگ اسلامی و صدا و سیما ومجامع شعری و گروه های زبان و ادبیات فارسی و... که گاه به خلق واژه های بسیار زیبا و آهنگین می پردازند اما این ها جدا از یکدیگرند که اگر این ها بتوانند با هم هماهنگ شوند قطعا به افزایش کارایی و قدرت زبان فارسی خواهیم رسید.

این پژوهشگر و محقق ایران شناسی در خاتمه افزود: این کتاب هرچند که درباره زبان فارسی نوشته شده است اما نباید از توجه به ادبیات فارسی غافل باشیم چرا که ادبیات ما گنجینه بسیار غنی و ذخیره بسیار پرباری است از یک هزار سال تلاش فکری بی نظیر ادبا، فلاسفه، دانشمندان و معرفت شناشان که برای ما به هدیه گذاشتند از شاهنامه تا مثنوی تا گلستان تا غزلیات حافظ تا جامی و ... که هر یک از آن ها می تواند برای ما و برای آینده ما بسیار بار معنایی زیادی داشته باشد بنابراین هم چون مقام معظم رهبری (مدظله العالی) به ادبیات فارسی باید به چشم یک ادبیات برتر و غنی نگاه شود.

انتهای پیام /ج 

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©