کد: ۱۸۱۰۵۱۵       تاریخ انتشار: ۲۸ آذر ۱۳۹۷

مهندس میرسلیم:
وحدت حوزه و دانشگاه يعني پذيرش مرزناپذيري علم
وحدت حوزه و دانشگاه يعني پذيرش مرزناپذيري علم؛ تمام طلاب علوم ديني امروز بايد خود را به دستاوردهاي جديد علم و فناوري مجهز کنند تا بتوانند وظيفه خود را به کامل ترين وجه و در سريع ترين شکل به انجام برسانند، و نيز دانشجويان ما بدانند که بدون شناخت معنويات بعيد است از پس کار متعهدانه اي برآيند که براي کشور و مردم ما مفيد واقع شود. 
ما به تمامي رشته هاي علمي نياز داريم و همه رشته هاي علمي، اگر به استقلال سياسي و خودکفايي به مفهوم اقتصاد مقاومتي آن مي انديشيم، براي ما ضروري اند. شرف و کرامت افراد چه دانشجويان و چه طلاب در رشته علمي و در لباس شان نيست، فقط در تقوي است. 
امروزه از حوزه و دانشگاهِ ما بايد امثال شيخ بهائي وارد جامعه شوند که هم فقيه است و هم به مکانيک و انرژي و سيالات به مفهوم جديد آن مسلط است. چهارصد سال است ما از پرورش چنان علمايي محروم مانده ايم و فقط مي باليم به توليد و صدور مدارک علمي کارشناسي و ارشد و دکتري! ما به جاي آن که نقاط قوت حوزه و دانشگاه را ترکيب کنيم متأسفانه در بيشتر موارد نقاط ضعف آن ها را درهم آميختيم. بسياري از طلاب ما به زبان دانشگاهيان و مردم در شهرهاي بزرگ آشنايي کافي ندارند لذا در انتقال پيام خود موفقيت لازم را کسب نمي کنند و اغلب دانشجويان ما امور ارزشي را به حاشيه رانده اند و از تعهد بيگانه اند و اهتمام شان صرفا مصروف کسب مدرک مي شود و سپس درآمد بدون مراقبت لازم نسبت به راه و اسبابي که براي دستيابي بدان اتخاذ مي کنند. 
امروز با جايگاهي سياسي که در دنيا و در مقابله با استکبار داريم، بيش از پيش نيازمند اتحاد رويه و تعهد مشترک در حوزه و دانشگاهيم. با چنان اتحادي پيشرفت علمي واقعي و متعهدانه ما تضمين مي شود حتي اگر تعداد مقالات ISI ايران رشد نکند. از امثال شهيد مطهري و بهشتي و مفتح و چمران و آويني. بايد الگو بگيريم. 
اين است راه آينده علمي کشور. 
 
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©