کد: ۱۶۶۸۱۶۳       تاریخ انتشار: ۷ شهريور ۱۳۹۷

دکتر جواد علمایی تشریح کرد:
نظام مدیریتی دانش بنیان و نقش آموزش عالی غیردولتی
دکتر جواد علمایی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران جنوب طی یادداشتی به بیان مشکلات و راهکارهای پیش روی فضای آموزش عالی کشور پرداخته است؛ که متن کامل آن در ادامه آمده است:
دانشگاه های غیردولتی با منابع تامین مالی که دارند ، یعنی متقاضی تحصیل، در تدوین برنامه ها و اهداف خود نمی توانند بدون در نظر گرفتن منافع این افراد اقدام به برنامه ریزی کنند. چرا که لازمه جذب سرمایه و تامین مالی آنها داشتن قابلیت هایی است که این متقاضیان را به خود جذب کند . لذا برنامه ها و اهداف باید در جهتی تدوین شوند که در نهایت رضایت این افراد را در پی داشته باشد. آنچه که در اینجا می بایست مورد توجه قرار گیرد، نیازهای بازار کار به دانش آموختگان و متخصصان است. بنابراین اگر دانشگاه های غیردولتی، حال که با تقاضا برای پذیرش مواجه هستند، بتوانند برنامه ها و اهداف خود را به سمت خواسته ها و اهداف کسانی که به عنوان متقاضی آموزش غیردولتی در این عرصه هستند، ببرند؛ در این صورت می توانند این بازار تقاضا را برای خود حفظ کرده و در پی رشد و توسعه خود برآیند. به زبان ساده تر دانشگاه های غیردولتی باید به سمتی بروند که منافع آنها با منافع متقاضیان همسو باشد. این همان بازی با حاصل جمع مضاعف است.
 یکی از راههای رسیدن به این موضوع که چندان دور از عقلانیت هم به نظر نمی رسد، استفاده از رویکردهای مدیریت دانش است. به لحاظ ضعف های موجود در بدنه مدیریتی کشور و ناکارآمدی هایی که در این عرصه وجود دارد ، تربیت نیروی انسانی مورد نیاز باید به سمتی برود که این ضعف ها را پوشش دهد. برای این امر باید آموزش های موجود را به سمت تجربه محور کردن آنها برد. یعنی اینکه با در پیش گرفتن آموزش های تجربه محور به دانشجویان درسی را داد که در حوزه های عملی به کار آید. در این راستا افرادی که صاحب دانش تجربی هستند می توانند گره گشا باشند. بدین معنی که اگر مسئولان دانشگاه های غیردولتی علاوه بر بکارگیری افراد متخصص در زمینه های علمی و تئوریک ، از افراد صاحب تجربه و کارآمد در حوزه های مختلف اجرایی استفاده کنند، در نهایت می توانند نیروی متخصصی را تربیت کنند که در حوزه عمل و بازار کار نیز اقبال به آن وجود دارد.
بدون شک یکی از دغدغه های افرادی که وارد سیستم های آموزش عالی غیردولتی می شوند، مسئله اشتغال آنهاست. به این مسئله زمانی پاسخ گفته می شود که دانشجو به گونه ای تربیت شود که مورد نیاز ساختارهای مدیریتی،فنی ، تخصصی و ... کشور باشد.
 
بنابراین،آموزش عالی غیردولتی به دلیل منابع تامین بودجه خود و توانایی در بسیج منابع، می تواند زمینه بکارگیری افراد تجربه مدار در زمینه آموزش را فراهم کرده و از آنها برای هر چه بهتر شدن وضعیت و جایگاه علمی و عملی خود بهره گیرد.
سخن پایانی این که، دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان مهم ترین دانشگاه غیردولتی در کشور و حتی جهان در وضعیت فعلی به لحاظ پراکندگی واحدها و مراکز آموزشی رشد و توسعه لازمه را کرده است و واحدهای مستقر در شهرستان های مختلف کشور گویای این امر است. حال اگر این نهاد بر کیفیت آموزش و تربیت نیروی انسانی به خصوص در مقاطع تحصیلات تکمیلی متمرکز شود، بدون شک نتایج مثبت و قابل چشمگیری حاصل خواهد شد.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©