کد: ۱۲۳۷۸۵۲       تاریخ انتشار: ۲۴ خرداد ۱۳۹۶

وضعیت تولیدات علمی کشورمان در پایگاه ای اس آی
پایگاه ای‌اس‌آی (ESI) برای تجزیه و تحلیل کمی پژوهشگران و کشورها به وجود آمده و به محققان کمک می‌کند تا از پژوهش‌ها و روند تسلسل علوم آگاه شوند.
این پایگاه برای رسیدن به این هدف ۲۲ رشته انتخابی از بین مجلات موجود در وب آو ساینس از سراسر دنیا را که در موسسه آی اس آی وجود دارد، تحت پوشش قرار می‌دهد؛ همچنین این پایگاه شامل ابزار آماری برای رتبه بندی پژوهشگران، سازمان‌ها، کشورها و مجلات به لحاظ میزان استناد با آن‌ها نیز می‌باشد.
پایگاه ای‌اس‌آی به گردآوری آمار و اطلاعات درباره پیشرفت علوم مبتنی بر شمارش انتشار مقالات مجلات از پایگاه علمی تامسون رویترز می‌ پردازد که شامل تمامی مقالات چاپ شده در ۱۰ سال اخیر این مجلات(مجلاتی که در نمایه‌های استنادی آِ اس آی نمایه می‌شوند) می‌باشد.
در گزارش حاضر، با استفاده از اطلاعات منتشر شده در این پایگاه در  آپریل 2017 که مربوط به بازه زمانی اول ژانویه 2007 تا پنجم ژوئن 2016 می باشد و مشتمل بر  بیش ۱۰ میلیون مقاله از ۲۲ رشته خاص می باشد، تلاش شده تا چشم انداز روشنی از پیشرفت علمی کشورمان ترسیم شود.
وضعیت ایران در حوزه های مختلف علمی
مطابق آخرين آمار این پايگاه، طی دوره 10 سال و 10 ماهه اول ژانويه 2007 تا 30 ماه مه 2017، که به صورت دوره‌های 5 ساله آمار ارائه می‌کند، وضعیت علمی جمهوری اسلامی ايران به شرح ذیل می‌باشد:

آمار تعداد تولیدات علمی ایران در دوره‌های پنج ساله


داده‌های نمودار شماره 1 نشان می‌دهد که به صورت کلی در طول ده سال مورد بررسی، روند تولیدات علمی ایران شاهد رشد خطی بوده است. از آنجایی که این پایگاه دوره‌ای پنج‌ساله را مورد بررسی قرار می‌دهد، این آمار به صورت کلی قابل نمایش می‌باشد.
کیفیت تولیدات علمی
یکی از راه‌های بررسی کیفیت تولیدات علمی مرجع شدن و محل رجوع به آن است. به این معنی که سایر دانشمندان نیز از آن استفاده کرده و در کار علمی خود به آن استناد نمایند و به صورت کلی آن را مورد تایید قرار داده و صحت آن را نیز مورد تاکید قرار دهند. به همین دلیل استناد می‌تواند یکی از راه‌های شناسایی کیفیت یک تولید علمی باشد.
آمار کلی تعداد استنادات ایران در دوره‌های پنج‌ساله


آمارها در خصوص تعداد استنادات نیز در نمودار شماره 2 نشان می‌دهد که به صورت کلی در طول ده سال مورد بررسی روند تعداد استنادات علمی ایران نیز شاهد رشد خطی بوده است.

آمار استناد به ازای هر مقاله ایران در دوره‌های پنج ساله


با توجه به اطلاعات نمودار شماره 3، از لحاظ کیفی در طول ده سال مورد بررسی نیز تعداد استناد به ازای هر مقاله نیز افزایش داشته است. یعنی از 2.71 استناد به ازای هر مقاله منتشر شده در نشریات معتبر علمی در سال 2007 به 3.28 استناد به ازای مقاله در سال 2017 رسیده است.

آمار مقالات برتر ایران در دوره‌های پنج ساله


یکی دیگر از راه‌های شناسایی کیفیت تولیدات علمی تعداد مقالات برتر کشورها، انتشار در پایگاه ای‌اس‌آی می‌باشد. به این معنی که تعداد مراجعه به این مقالات زیاد بود و در طی دو سال اخیر به عنوان برترین مقاله در حوزه‌های خود شناخته می‌شوند. بر همین اساس تعداد مقالات برتر ایران از 313 عنوان در سال 2007 به 891 عنوان در سال 2017 رسیده است.


آمار استناد به ازای هر مقاله برتر ایران در دوره‌های پنج ساله


از آنجایی که دوره استناد به مقالات نیاز به طی زمان می‌باشد، مقالات برتر نیز هرچه از زمان آن می‌گذرد، در گذر زمان تعداد بیشتری استناد دریافت می‌کنند بنابراین شاهد کم شدن تعداد استناد مقالات برتر در سال‌های اخیر می‌باشیم که این روند برای همه کشورها نیز صادق است. اگر به تعداد استناد به مقالات علمی ایران نظری داشته باشیم از 172.17 استناد به از هرمقاله در سال 2007 به 42.19 استناد به ازای هر مقاله در سال 2017 می‌رسیم.
انتهای پیام /ج
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©