کد: ۱۸۸۱۷۸۲       تاریخ انتشار: ۱۵ بهمن ۱۳۹۷

دکتر محمدرضا عارف:
انقلاب اسلامی ایران یک حرکت ارزشی و فرهنگی است
رییس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: به عنوان کسی که انقلاب را درک کرده و در سال‌های قبل از انقلاب حضور داشته و با شرایط کشور در دهه‌های گذشته مانوس بوده باید بگویم تا رسیدن به آن هدف نهایی انقلاب خیلی فاصله داریم؛ نمی‌گویم متوقف شده‌ایم اما فاصله ما زیاد است.
دکتر محمدرضا عارف در آستانه چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در پاسخ به این سوال که تصویر امروز کشور تا چه میزان با آرمان‌های انقلابیون سال ۵۷ مطابقت دارد، گفت: این سوال خیلی اساسی و جدی است؛ حقیقتا سوالی است که در این روزها و ایام که به دهه پنجم انقلاب ورود می‌کنیم باید به آن پرداخته شود. نخبگان باید این سوال را بررسی و تحلیل کنند و جا دارد در دانشگاه‌ها و میزگردها بحث جدی صورت بگیرد که ما برای چه انقلاب کردیم. انقلاب چه آرمان‌ها و هدف‌هایی را دنبال می‌کرد و الان در چه وضعیتی هستیم. 

با هدف نهایی انقلاب فاصله داریم

وی ادامه داد: وقتی رهبری انقلاب یک مرجعیت گرانقدر اسلامی است طبیعتا انقلاب هم یک حرکت ارزشی و فرهنگی است به خصوص با جایگاهی که انسان در نظام الهی ما دارد و اعتقادی که به عدالت اجتماعی و به آزادی و حقوق انسان در مکتب اسلام وجود دارد، حقیقتا انقلاب ما یک انقلاب ارزشی و فرهنگی بود و ما در این مسیر هم حرکت کرده‌ایم. در چهاردهه گذشته تلاش شده و هر دولت و مسئولی از توان و ظرفیتش در این راستا مایه گذاشته است اما آنچه من می‌توانم اینجا به عنوان کسی که انقلاب را درک کرده و در سال‌های قبل از انقلاب حضور داشته و با شرایط کشور در دهه‌های گذشته مانوس بوده بگویم این است که تا رسیدن به آن هدف نهایی انقلاب خیلی فاصله داریم؛ نمی‌گویم متوقف شده‌ایم اما فاصله ما زیاد است. البته کارهای ارزشمند و خوبی انجام شده و روند مناسب و قابل قبولی را در خیلی از زمینه‌ها تاکنون داشته‌ایم. 

باورمان نمی‌شد انقلاب به زودی پیروز شود

وی افزود: دلایل توجیهی هم برای بررسی نارسایی‌ها و گرفتاری‌ها داریم و آن گرفتاری‌ها و مشغله‌هایی است که خصوصا در سال‌های اول انقلاب با آن مواجه بودیم. ما باورمان نمی‌شد که انقلاب به این زودی‌ها پیروز شود؛ به یک باره انقلاب پیروز می‌شود و شما می‌خواهید حکومت کنید. حکومت کردن سازوکار خودش را دارد و طبیعتا یک عده جوان انقلابی با انگیزه‌های معنوی اما تجربه حداقلی نمی‌توانند درست حکومت کنند. در عین حال این حکومت ارزشی بود که شعار آزادی و استقلال جزو شعارهای اصلی آن محسوب می‌شد و طبیعی بود که در این شرایط منافع غرب و شرق به خطر بیفتد.
عارف تاکید کرد: قابل پیش‌بینی بود که انقلاب با حملات و مخالفت‌ها و دشمنی‌های شرق و غرب از روز اول پیروزی مواجه شود. بسیاری هم تلاش کردند از داخل، انقلاب را با مشکل مواجه کنند. جنگی ۸ ساله به ما تحمیل شد و مشکلاتی نیز از سوی گروهک‌ها در سال‌های پس از پیروزی انقلاب ایجاد شد.

موظف هستیم روی مطالبات مردم کار کنیم

رئیس فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: تحریم‌های ظالمانه‌ای در طول ۴ دهه گذشته با بهانه‌های واهی علیه ما اعمال شد؛ جالب است آمریکایی‌هایی که در دهه ۱۳۵۰ می‌گفتند بحث نفت را نباید با مسائل سیاسی قاطی کرد خلاف تحلیل‌های خود بیشترین فشارها را در چهار دهه گذشته در حوزه اقتصاد علیه ما اعمال کردند. ما در این فضا کار کردیم که اگر شرایط را بپذیریم دستاوردهایمان قابل قبول است ولی اگر بخواهیم با توجه به ظرفیت انقلاب، انگیزه و ظرفیت جوانان خود صحبت کنیم قطعا کوتاهی‌هایی کرده‌ایم.
وی افزود: امیدوار هستم با جمع‌بندی که در این ایام صورت می‌گیرد دهه پنجم را با یک جهت‌گیری بهتر مخصوصا روی مسائل معیشتی و اقتصادی که می‌دانیم مردم، امروز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، آغاز کنیم. البته صبر مردم بسیار بالا است و تحمل می‌کنند اما این وظیفه مسئولان را کاهش نمی‌دهد. موظف هستیم روی توسعه و پیشرفت و مطالبات مردم به صورت جدی کار کنیم و در عین حال فراموش نکنیم انقلاب ما یک انقلاب ارزشی و معنوی بود و ماباید این فضا را در جامعه تقویت کنیم.
منبع: ایلنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©