کد: ۱۸۸۰۸۸۶       تاریخ انتشار: ۱۹ دي ۱۳۹۷

دکتر صالحی عنوان کرد:
لزوم برخورد جدی با قاچاق کتاب
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعلام اینکه کارگروه صیانت از نشر تشکیل شده است،گفت:در ماه‌های اخیر این کارگروه اقدام به کشف و ضبط یک میلیون کتاب قاچاق کرده‌ است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، روز سه شنبه در صحن علنی مجلس گفت:قاچاق کتاب از مسائل مهم و اساسی است که در سال‌های اخیر توسعه یافته و بلیه‌ی جدی است که باید با آن برخوردی جدی کرد.
ی از تشکیل کارگروه صیانت از نشر با حضور وزارت ارشاد، اتحادیه‌های صنفی نشر، قوه قضائیه و نیروی انتظامی خبر داد و گفت: در ماه‌های اخیر این کارگروه اقدام به کشف و ضبط یک میلیون کتاب قاچاق کرده‌اند.

وی با بیان اینکه قاچاق کتاب فرصت‌ها را از مؤلفان و ناشران می‌گیرد و ظرفیت‌های اجتماعی و مالی ناشران را به تاراج می‌برد، افزود:با اقدامات اخیر این کارگروه، امنیت بازار قاچاق نشر از بین رفت و با تشدید مجازات قاچاق کتاب از سوی قوه قضائیه، این جرم به حداقل خواهد رسید.

صالحی همچنین از بررسی طرحی در کمیسیون قضایی و حقوقی در خصوص حفاظت از حقوق مؤلفان خبر داد و خواستار تسریع در روند بررسی این طرح شد.

وی گفت: مجمع شورای حل اختلاف حوزه فرهنگ، هنر و رسانه انشاءالله در ماه آینده ایجاد خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تأکید بر اینکه باید از ناموس فکری جامعه دفاع کنیم، افزود: این امر دغدغه جدی و شخصی من بوده است و از مشکلات مؤلفان و ناشران باخبر هستم.

صالحی اظهار داشت: در چند ماه اخیر اتفاقات خوبی افتاد و یک میلیون کتاب قاچاق از نیمه آبان ماه کشف و ضبط شده و شبکه وسیعی که با فروش کلی و جزئی کتاب، اقدام به فروش قاچاق می‌کردند، منهدم شده است.

وی از تفاهم با استانداران برای اقدامات فرهنگی خبر داد و گفت: افق خلاقیت و حمایت از فرهنگ را بیش از گذشته در استان‌ها متمرکز کردیم و در همین راستا به استان کرمانشاه سفر داشتم.

وزیر ارشاد تأکید کرد: اقتضائات و نیازهای فرهنگ و هنر گسترده است و منابع این بخش بسیار محدود است؛ باید مدیریت منابع را در حوزه‌ای قرار دهیم که فضای کشور را بیشتر تحت تأثیر خود قرار دهد.

وی با بیان اینکه به دنبال افزایش دسترسی فرهنگی و هنری هستیم، گفت: خیابان فرهنگ و هنر اخیراً در شهر کاشان افتتاح شد و قصد داریم در شهر یزد و سایر شهرها نیز چنین خیابانی را تأسیس کنیم.

صالحی ادامه داد: حمایت از ۲۰ هزار شغل در حوزه فرهنگ و هنر با ۲۰۰۰ میلیارد تومان بودجه، از برنامه‌های مهم وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: در حوزه کتاب، شورای عالی انقلاب فرهنگی بر وزارت ارشاد نظارت می‌کند.

در ادامه شهاب نادری مردم پاوه، اورامانات، جوانرود و ثلاث‌ باباجانی در مجلس شورای اسلامی گفت: موضوع فروش کتاب قاچاق در خیابان انقلاب و در غرب کشور بیداد می‌کند.

وی ادامه داد: نابسامانی بازار کاغذ، ناشران را بلاتکلیف رها کرده است.

نادری با انتقاد از بی‌هدفی وزارت ارشاد از حضور در نمایشگاه‌های بین‌المللی کتاب گفت: جامعه فرهنگی از شخصیت فرهنگی آقای صالحی انتظار بیشتری داشت.
منبع: مهر
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©