کد: ۱۶۶۹۸۶۴       تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۷

آیت الله اعرافی در نشست ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی:
پرونده درخشان ایران در حوزه‌های علمی و آموزشی
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور: در طول ۴۰ سال گذشته ایران پرونده درخشانی در حوزه‌های علمی و آموزشی داشته است.
آیت‌الله علیرضا اعرافی در نشست عمومی ۴۰ سالگی انقلاب اسلامی که عصر امروز همزمان با سومین روز از این کنفرانس در هتل آزادی تهران برگزار شد، افزود: با نگاهی به تعقلات علمی ایران در دهه‌های اخیر در پرتو انقلاب درخواهیم یافت که انقلاب اسلامی برغم آنکه در طول ۴ دهه گذشته در برابر سنگین‌ترین هجوم‌های استکبار بوده است و برغم آنکه در برابر دشمن هیچگاه کوتاه نیامده و از استقلال و آرمان‌های الهی صیانت کرده و درکنار آوارگان و محرومان ایستاده و در این راه بهای سنگینی داده است، پرونده درخشانی در حوزه‌های علمی و آموزشی داشته است.
آیت‌الله اعرافی گفت: در طول ۴۰ سال گذشته ایران اسلامی هیچگاه از هجوم مستکبران آزاد نبوده است، اما با این حال می‌توان گفت که با حفظ آرمان‌های بزرگ در مسیر وحدت و دفاع از مظلومان در همه مراحل رشد و تعالی دستاورد‌ها و گام‌های بزرگی داشته است.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور افزود: ایران در کنار پایبندی به اهداف بلند خود همواره در برابر توطئه‌های دشمن استقامت نشان داده و در عین حال دستاورد‌های بزرگ انقلاب در درون مرز‌های ایران را تنها از آن خود ندانسته است و اعتقاد دارد که به همه امت اسلام تعلق دارد.
آیت‌الله اعرافی تاکید کرد: دستاورد‌های ایران در همه عرصه‌ها بسیار زیاد و چشمگیر است و برخی از تطورات مربوط به حوزه علم در دانشگاه و حوزه علمیه است.
وی در ادامه گفت: در ایران ۲ نظام آکادمیک دانشگاهی که به علوم پایه می‌پردازد و یک نظام آموزش عالی که به علوم انسانی با نگاه عالی می‌پردازد وجود دارد.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور در ادامه، به بررسی سیاست‌ها و آمار و ارقام در حوزه‌های آموزش و علم در طول ۴۰ سال گذشته پرداخت:
۱- اسناد راهنمای حرکت علمی: بهره مندی کشور از اسناد برای پیشرفت است، امروزه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایران ده‌ها سند در افق و چشم انداز علمی را تدوین کرده و امروز دارای نقشه جامع علمی و افق‌های روشن در مسیر علمی کشور هستیم. اینکار در حوزه‌های علمیه نیز انجام شده و اسناد جامع و علمی آن برای حرکت دارند.
۲- ساختار‌ها و نظم‌های ساختاری علم: از عالی‌ترین سطوح حوزه و دانشگاه دارای یک ساختار جامع هستند.
۳- بودجه پژوهش و دانش: یک و نیم درصد از تولید ناخالص ملی ایران در حوزه پژوهش سرمایه گذاری می‌شود و در ۵ سال آینده به بیش از ۳ درصد می رسیم.
۴- تعداد مراکز و دانشگاها: تا امروز براورد شده است که ۲۰۰۰ و ۱۵۰۰ حوزه علمیه در ایران وجود داشته باشد.
۵- استاد و هیئت علمی: در نژام دانشگاهی ایران ۱۰۰ هزار استاد و مدرس داریم.
۶- تعداد دانشجویان: ۴ و نیم میلیون دانشجو در ایران تحصیل می‌کنند و در نطام حوزوی ۲۰ هزار دانشجو داریم.
۷- تعداد رشته ها؛ بعد انقلاب بسیار تعداد و تنوع رشته‌ها افزایش یافت و بیش از ۲۰۰ رشته در علوم انسانی داریم.
۹- تحصیلات تکمیلی
۱۰- عدالت جنسیتی
آیت‌الله اعرافی با تاکید بر اینکه در نظام جمهوری اسلامی در بیش از ۵۰۰ شهر دانشگاه وجود دارد، گفت: مراکز علمی ما روی همه مذاهب مختلف الهی باز است، آموزش در کشور ما فقط دولتی نیست و بیش از نیمی از آن خصوصی است و در حوزه‌ها نیز آموزش به صورت مستقل از دولت و با نظارت رهبری و مراجع تقلید انجام می‌شود.
وی تاکید کرد: در حوزه علوم اسلامی به سمت علوم انسانی با رویکرد اسلامی رفتیم که نیاز امروز ماست، همچنین حوزه‌های ما به سمت تولید علم رفته اند.
آیت‌الله اعرافی گفت: این تجربه ایران که با یک نگاه فرامذهبی و فراملی کار تولید علمی را انجام داده است می‌تواند الگویی برای همه کشور‌ها باشد و امروز در مجالس علمیه ما به روی همه مذاهب باز است.
وی افزود: ما تنها کشوری هستیم که چنین حرکت کرده ایم و سایر کشور‌ها را هم به داشتن چنین رویکردی فرا می‌خوانیم، ما امروز نیازمند به یک هم افزایی برای تولید علم در جهان اسلام هستیم.
منبع: خبرگزاری صدا و سیما
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©