کد: ۱۶۶۹۷۰۳       تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۷

معاون علمی فناوری رییس‌جمهور :
ساختار وارداتی اقتصاد مانع استفاده مردم از تولید داخل است
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه برخی ها با بحث استفاده از تولید داخل مقابله می‌کند، گفت: با همدلی می‌توان فرهنگ استفاده از تولید داخل را در جامعه نهادینه کرد.
ستاری با بیان اینکه باید فرهنگ استفاده از محصول ایرانی ایجاد شود، گفت: پایه اصلی بسیاری از امور دانش‌بنیان بر موضوع صادرات ایجاد می‌شود و اینکه محصولی قابلیت صادرات دارد بسیار خوب است اما باید علاوه بر توسعه صادرات، بازار داخل هم برای محصولات ایرانی دارای استقبال باشد.
وی درباره اینکه میزان استقبال از برخی محصولات ایرانی در کشورهای دیگر بیشتر است، اظهار داشت: در کشوری که پایه‌های اقتصاد آن سالیان سال بر اساس واردات چیده شده؛ یعنی نفت خام را می‌فروخته و جنس و محصولات دیگر را وارد می‌کرده، نهادینه کردن فرهنگ استفاده از ساخت داخل بسیار دشوار است.
معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری عنوان کرد: در واقع در این سال‌ها که پایه‌های اقتصاد بر اساس واردات بوده سیستم‌های متعددی هم از لحاظ فرهنگی هم از لحاظ دولتی ایجاد شده که در حال حاضر این سیستم‌ها با بحث استفاده از تولید داخل مقابله می‌کند، بنابراین هم از لحاظ فرهنگی و هم از لحاظ ساختارهای دولتی باید فرهنگ‌سازی شود.
ستاری درباره راهکار حل این مشکل گفت: من فکر می‌کنم با همدلی و ایجاد شرکت‌های دانش بنیان می‌توان هم زیرساخت‌های لازم را ایجاد کرد و هم فرهنگ استفاده از تولید داخل را در جامعه نهادینه کرد.
منبع: فارس
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©