کد: ۱۶۶۹۱۱۵       تاریخ انتشار: ۲۸ مهر ۱۳۹۷

مدیر حوزه های علمیه:
سند ۵ ساله اول حوزه های علمیه آماده شد/ تعریف ۵۰۰ برنامه آموزشی
مدیر حوزه های علمیه از تدوین و آماده سازی سند پنج ساله اول حوزه های علمیه خبر داد و گفت: براساس آن، ۵۰۰ برنامه در قلمروهای آموزش، پژوهش، تهذیب و تبلیغ تعریف شده است.
آیت الله علیرضا اعرافی، مدیر حوزه های علمیه در مجمع عمومی نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم که در سالن اجلاسیه جامعه مدرسین قم برگزار شد، با تسلیت شهادت امام حسن مجتبی(ع) و مناسبت های ماه صفر، اظهار داشت: افتخار بنده این است که در اولین دوره مجمع نمایندگان طلاب و فضلا حضور داشته و در کمیسیون اساسنامه فعالیت می کردم.
مدیر حوزه های علمیه خاطرنشان ساخت: در دو سالی که مدیریت حوزه را به بنده سپردند، به ۱۸ استان کشور سفر داشته و میانگین روزانه ۹ ساعت برای مدیریت حوزه وقت گذاشته ام که ان شاءالله پس از معرفی مدیر جدید جامعه المصطفی العالمیه، وقت بیشتری نیز خواهیم گذاشت.
امام جمعه قم بیان داشت: قرار ما بر فروریختن دستاوردهای گذشته بزرگان حوزه نبوده و نیست؛ بلکه معتقدیم فعالیت های پیشینیان ما مهم است و باید مهم شمرده شود؛ البته باید به نیازهای روز نیز توجه داشت و بر اساس آن برنامه ریزی کرد.
وی اظهار داشت: امروز بودجه های فرهنگی، مخصوصا بودجه حوزه دچار سخت ترین وضعیت خود در سال های اخیر شده و ما برای ۵۰۰ برنامه حوزه که برای ۵ سال برنامه ریزی شده، با مشکلات بسیاری مواجه بوده و تقریبا فقط برای پنج برنامه مهم بودجه داریم.
مدیر حوزه های علمیه افزود: امروز بودجه های عمرانی حوزه تقریبا صفر و بودجه های جاری هم در بدترین شرایط خود است که حتی حقوق کارمندان حوزه به طور کامل پرداخت نشده است.
امام جمعه قم گفت: ما در ابتدای مدیریت حوزه تقریبا تمام رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید را دریافت کرده تا بتوانیم بر اساس این رهنمودها برنامه ریزی کرده و حوزه را به پیش ببریم.
آیت الله اعرافی تصریح کرد: امروز جهانی نیازمند و البته همراه با دشمن روبروی حوزه قرار داشته که به برکت انقلاب اسلامی به صورت بی سابقه درب های خدمت به سوی حوزه های علمیه باز شده و باید پاسخگو باشیم.
وی گفت: ما بدون اینکه بخواهیم بگوییم در دو سال مدیریت اشکال و ضعفی نداشته ایم، بیان می کنیم که میثاق ما با مراجع عظام، رهبری عظیم الشأن و شورای عالی حوزه این بوده که برای برداشتن گام های جدید در حد توان سر از پا نشناسیم.
مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: در این جلسه باید بگوییم که برای اولین بار است که مدیریت حوزه به فضل الهی بر اساس مطالعات و بدون بودجه جدید، دارای اسناد جامع و نظامات راهبردی شده و به این دستاورد دست یافته است.
عضو شورای عالی حوزه های علمیه گفت: مجموعه این اسناد برای سال ۱۴۱۴ هدف گیری کرده که در قریب به ۲۰ حوزه تخصصی کلان حوزه های علمیه ورود کرده است.
آیت الله اعرافی خاطرنشان کرد: بر مبنای این اسناد، برای اولین بار سند پنج ساله اول حوزه های علمیه آماده شده تا بر اساس آن، برنامه های حوزه بر روی این ریل قرار گرفته و به سمت سال ۱۴۱۴ حرکت کند. در این برنامه قریب به ۵۰۰ برنامه در قلمروهای آموزش، پژوهش، تهذیب، تبلیغ و ... تعریف شده و آماده ایم که آن را در اختیار هیأت رئیسه مجمع نمایندگان طلاب قرار داده تا در کمیسیون های مجمع مورد بررسی قرار گیرد.
مدیر حوزه های علمیه افزود: نظام شورایی مدیریت حوزه های علمیه از دیگر برنامه ها بوده که تعریف شده و متشکل از آموزش، پژوهش، تهذیب، تبلیغ و کمیسیون های گوناگون است.
امام جمعه قم اظهار داشت: شکل گیری شورای عالی نهادهای حوزوی از دیگر برنامه هایی بوده که رهبر معظم انقلاب نیز این حرکت را تأیید کرده و آن را مهم شمردند که البته این شورای عالی در استان ها نیز میان نهادهای حوزوی راه اندازی شده است.
آیت الله اعرافی گفت: ذیل نظامات جامع و برنامه پنج ساله، ۵۰ طرح کلان جامع و مهم داریم که در دست اقدام بوده و هست که بخشی از آن اجرا شده است.
وی خاطرنشان کرد: تدوین طرح کار ویژه روحانیت از دیگر طرح هاست که نهایی شده و به نزدیک به ۲۳۰ مأموریت برای حوزه رسیده ایم که باید در این راستا حرکت کنیم.
مدیر حوزه های علمیه تصریح کرد: طرح دیگر، آمایش سرزمینی است که قریب به ۴۰ خطوط کلی طرح های کارویژه ها و مأموریت های روحانیت در آن وجود دارد.
آیت الله اعرافی گفت: درختواره رشته های حوزوی در مدیریت جدید حوزه تدوین شده که تا دو ماه دیگر در سطح دو، سه و چهار حوزه و در ۱۱ رشته نهایی خواهد شد.
مدیر حوزه های علمیه افزود: تدوین نقشه جامع علمی حوزه از دیگر برنامه های ما بوده که مورد تأکید رهبر معظم انقلاب نیز بوده است.
امام جمعه قم گفت: تدوین طرح مطالعات راهبردی حوزه و روحانیت از دیگر کارها بوده که در این راستا، مرکز مطالعات راهبردی حوزه نیز راه اندازی شده و فعالیت هایی را آغاز کرده است.
آیت الله اعرافی تصریح کرد: تدوین متون آموزشی جدید، تلاش در حوزه تقویت فقه معاصر با اضافه شدن دروس جدید در حوزه، تلاش برای ایجاد منابع پایدار برای حوزه، تدوین طرح هدایت علمی-تربیتی، راه اندازی گروه های علمی، طراحی نظام جامع استادی، ایجاد شورای فقه معاصر، اصلاح امتحانات شفاهی، ایجاد مدرسه الگو، ساماندهی دانش آموختگان، ساماندهی مدارک شهدای روحانی، امضای موافقت نامه با ۳۰ نهاد مرتبط با حوزه و ... از دیگر فعالیت هایی است که در مدیریت جدید حوزه صورت پذیرفته است.
به گفته وی، طرح کمک هزینه هدفمند برای طلاب و اساتید، محققان و مبلغان از دیگر طرح هایی بوده که با دفتر رهبر معظم انقلاب و مراجع عظام تقلید هماهنگ شده و امید می رود در آینده نزدیک محقق شود. در همین حال تعامل مدیریت با مجمع نمایندگان امری راهبری بوده و آن را قلبا باور داریم و از نمایندگان طلاب در پیشبرد کارها مدد می جوییم.
منبع: مهر
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©