کد: ۱۵۲۵۹۶۵       تاریخ انتشار: ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۷

آیت الله رشاد:
در فقه جای کار بیشتری داریم چراکه نیاز مردم به فقها ارجاع داده می‌شود
آیت الله رشاد، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دامنه تفاسیر موضوعی به عرصه علوم اسلامی کشیده شود و همچنین باید به بایستگی‌ها و آسیب‌های این علوم توجه شود. 
حجت‌الاسلام والمسلمین علی‌اکبر صادقی رشاد پیش از ظهر امروز در مراسم افتتاحیه کنگره بین‌المللی نقش شیعه در پیدایش و گسترش علوم اسلامی که در سالن همایش‌های مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد با بیان اینکه موضوع اصلی گزارش تاریخ است اظهار داشت: نقش ایران معاصر در تأسیس، تحول و ادامه و توسعه علوم اسلامی سه نوع نقش‌آفرینی است که باید موردتوجه قرار گیرد.
وی با اشاره به انواع نقشی که علوم اسلامی در روزگار و نسل کنونی ایفا می‌کند،  گفت: این دانش‌ها پیشینه ندارد، ازجمله در حوزه فلسفه‌های مضاف، که  حوزه‌هایی در شرف تأسیس بوده و فاقد تاریخچه علمی است، برای نمونه فلسفه اصول، اصطلاح نوینی است که صاحب‌نظران این رشته بعضی مجلدات و مستنداتی را در دست تألیف دارند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به حوزه معرفت دینی ابراز کرد: چالش‌هایی در چند دهه اخیر در حوزه معرفت دینی مطرح شد، مباحثی آغازشده که این مجموعه را می‌توان تحت معرفت دینی نام برد.
صادقی رشاد با اشاره به دامنه حوزه فلسفه‌های مضاف گفت: در برخی شاخه‌ها این حوزه موردتوجه خاص است برای مثال ، در حوزه فلسفه صدرایی تحت عنوان حکمت متعالیه در قالب شاخه‌های دور از حکمت،  برخی فضلا کارکرده‌اند.
وی با اشاره به انجام کارهای مقدماتی و تحولی که درزمینهٔ علوم ایجادشده، افزود: به‌موازات فلسفه سیاسی غرب فلسفه سیاسی در ایران وجود داشته و در جریان است، موضوعاتی در برخی حوزه‌های جدید مطرح‌شده اما در فقه جای کار بیشتری داریم  چراکه نیاز مردم به فقها ارجاع داده می‌شود، درنتیجه پرسش‌ها در این  عرصه فراوان‌تر است.
رئیس پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی با اشاره به ابواب جدید فقه در علوم جدید اظهار داشت: در حوزه اصول مکاتب جدید و یا در حوزه تفسیر آراء روش‌های جدیدی توسعه‌یافته است که دو یا سه شخصیت مطرح در این زمینه حضرات آیات مکارم و جوادی آملی را می‌توان نام برد.
صادقی رشاد با تأکید بر اینکه باید دامنه تفاسیر موضوعی به عرصه علوم اسلامی کشیده می‌شود، ابراز کرد: وقتی از فلسفه مضاف صحبت می‌شود رویکرد معرفت‌شناختی بر سایر رویکردها غلبه دارد،  علل و عوامل چنین علومی باید موردتوجه قرار گیرد، همچنین باید به بایستگی‌ها و آسیب‌های این علوم توجه شود.
وی با تأکید بر اینکه تحولی که در حوزه علوم اسلامی در بعد از انقلاب اسلامی رخ‌داده جهش بسیار بزرگی است، خاطرنشان کرد: ما نیازمند توجه به این جهش در حوزه علوم اسلامی و دینی هستیم.
منبع: تسنیم
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©