کد: ۱۳۸۰۰۰۱       تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۶

آیت الله اعرافی تاکید کرد:
نیاز کشور به تغییر نگاه در موضوع جمعیت
آیت الله علیرضا اعرافی گفت: در مقوله جمعیت با توجه به اینکه از یک زمان راه اشتباهی را طی کردیم، نیازمند یک الگوی فرهنگی درازمدت هستیم که این راه اصلاح شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی با بیان این مطلب در در همایش حوزه علمیه و جمعیت که با همکاری نهادهای حوزوی در مرکز همایش های بین المللی پیام اعظم(ص) برگزار شد، افزود: در همه جا مطرح می شود که نگاه فقه شما و اسلام در مقوله جمعیت چه موضعی است که گاهی شبهه افکنی هم می شود که آیا تغییری در این موضع صورت گرفته است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه اد: با نگاه دقیق فنی فقهی موضع روشنی وجود دارد و تفکیک بین عناوین اولیه و ثانویه موضوع، نظر  فقه در برابر ازدیاد یا کاهش نسل یا جمعیت را روشن می کند.
مدیر حوزه‌های علمیه کشور گفت: مستحب مؤکد است که اخبار مستفیذ بر ترغیب های متعدد نسبت به تکثیر جمعیت است و تأکیدات بلیغ و گسترده ای بر روی تکثیر اولاد وجود دارد و فلسفه‌های متعدد دنیوی، اخروی و حکمت‌های گوناگون ذکر شده و حکم پایه لامتغیر و ثابت نسبت به تکثیر اولاد است.
امام جمعه موقت قم افزود: از منظر عناوین ثانویه که به مسأله نگاه کنیم این حکم می تواند محکوم به احکام خمسه شود و عناوین ثانویه همان اهرم های کارساز فقه مترقی اسلام است؛ انواع عناوین ثانویه داریم که گاهی می گوید تنظیم کن گاهی بیان می کند که افزایش بده و این عناوین ثانویه که متکی به واقعیت های اجتماعی است، تفاوت پیدا می کند.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: کشور به تغییر اساسی در مسأله جمعیت نیاز دارد.
منبع: رسا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©