کد: ۱۱۶۵۴۸۶       تاریخ انتشار: ۸ اسفند ۱۳۹۵

آیت الله اعرافی تاکید کرد:
پاسخگویی حوزه های علمیه به نیازهای اجتماعی
آیت‌الله اعرافی گفت:  زهرای اطهر(س) مقابل انحراف بزرگ قد علم کرد و شجاعانه در میدانی عمل کرد که  مردی نبود تا نقش‌آفرینی کند.
وی با بیان این مطلب در  مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور در مراسم تودیع و معارفه مدیر حوزه علمیه استان تهران با اشاره به شخصیت حضرت زهرا(س) افزود: اقدام حضرت زهرا(س) معطوف به اراده تغییرعملی در حاکمیت و جریان سیاسی است.
 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: حضرت خدیجه (س) ، حضرت فاطمه (س) و حضرت زینب (س) یک وجه مشترک دارند و آن وجه این است که هر سه در یک مقطع تغییر حاکمیتی و گفتمانی و فوق‌العاده پیچیده، نقش‌آفرینی کردند.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور گفت:  مرحوم آیت الله صدر نکته‌ای در این کتاب دارد که بیان کرده در این تغییر گفتمان، نیاز به یک عاطفه بود و تنها عاطفه می‌توانست این تغییر را بوجود آورد و آن جلوه عواطف می‌توانست در نقطه تاریخ، اثرگذار باشد و فاطمه(س) این نقش را بر عهده داشت.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با افزود: تهران، جایگاه تجلی یک انقلاب شکوهمند است و نقش تهران در ایران و جهان نقش ممتاز و بی‌نظیری است و تجلی هویت حوزه‌ها در عصر کنونی و در جامعه، مردم و انقلاب،  احساس نیاز می‌شود.
امام جمعه موقت قم ادامه داد: حوزه باید توانمندی خود را در پاسخگویی به نیاز جامعه نشان دهد.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه گفت: پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به رغم کاستی‌ها و مشکلاتی که وجود داشت، گام‌های بلندی برداشته‌ایم.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: اگر دانشگاه‌های بزرگ، تحت تأثیر فکر دینی حوزه‌های تهران قرار گیرند، دریچه‌های دینی و فکری جدیدی گشوده خواهد شد.
آیت الله اعرافی حوزه را جایگاهی برای کسب مباحث معرفتی و فکری برشمرد و افزود: حوزه در ذات خود، اجتماعی، سیاسی و معرفتی است و حوزه منزوی، حوزه‌ای نیست که شریعت از ما می‌خواهد.
مدیر حوزه‌های علمیه سراسر کشور با بیان اینکه امروزه حوزه‌های علمیه میراث‌دار تاریخ آن هستند، ادامه داد: نظام تدریس و تدرّس یک نظام سنتی بود و درصدد هستیم با حفظ اصالت‌های حوزه، نظام حوزه مطابق با نیاز جامعه پیش رود.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفت: دریچه‌های فکری حوزه به روی نیازهای بشری بسته نیست اما این به معنای این نیست که امتیازات بزرگ حوزه تحت الشعاع قرار گیرد.
امام جمعه موقت قم افزود: در چند دیداری که با رهبر معظم انقلاب « مدظله العالی» داشتیم ایشان  تاکید کردند که علوم عقلی، کلامی و فلسفی درحوزه باید احیا شود.
منبع: رسا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©