کد: ۱۵۹۷۴۹۸       تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷

رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی آموزش و پرورش:
نیروهای پرورشی در سال تحصیلی جدید 15 درصد افزایش می یابد
رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش گفت: نیروهای پرورشی در سال تحصیلی 97-98 در راستای ساماندهی نیروی انسانی 12 تا 15 درصد بیشتر از سال گذشته خواهد بود.
اسفندیار چهاربند روز شنبه در جمع خبرنگاران افزود: اولویت ما در سال تحصیلی مدرسه محوری است به این معنا که ابتدا تمامی نیازهای مدارس در بخش نیروی انسانی اعم از معلم، مدیر، معاون آموزشی، معاون اجرایی، معاون پرورشی، مشاور و مراقب سلامت تامین می شود.
وی ادامه داد : تا زمانی که نیروی مورد نیاز در مدارس اختصاص داده نشود به سایر فعالیت های سازمانی اعم از پژوهش سراها، کانون های فرهنگی و تربیتی، مجتمع های ورزشی و مراکز مشاوره نیرو نمی دهیم.
رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: امسال حدود 44 هزار معاون پرورشی و 25 هزار مربی پرورشی در مدارس خواهیم داشت و بر اساس شاخص ها کمبودی به لحاظ نیروی پرورشی در سال تحصیلی جدید نداریم.
چهاربند تعداد معاونان پرورشی در سال تحصیلی گذشته را 41 هزار و 500 نفر اعلام کرد و گفت : این میزان در سال جدید کاهش نیافته بلکه صرفا بر اساس شیوه نامه ساماندهی، شفاف سازی شده است.
وی اضافه کرد : نیاز به مربی پرورشی در دوره های مختلف تحصیلی متفاوت است و این نسبت به ازای هر 250 دانش آموز یک مربی پرورشی در دوره متوسطه اول و دوم و به ازای 400 دانش آموز یک مربی پرورشی است و سال جدید بر اساس نیروی انسانی موجود و بهره گیری از اضافه ساعت غیرموظف وضعیت بهتری در این زمینه در مقایسه با سال گذشته خواهیم داشت.
وی اظهار داشت : بر اساس مصوبه سال 1385، نسبت استاندارد مربی پرورشی به ازای هر 100 دانش آموز یک مربی پرورشی برای تمامی دوره های تحصیلی است.
رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش بیان داشت: بر اساس دستورالعمل به ازای 150 تا 270 دانش آموز یک معاون پرورشی باید در مدرسه حضور داشته باشد و تنها مدارسی که دارای 950 نفر تا هزار دانش آموز هستند می توانند دو معاونت پرورشی داشته باشند که این مدارس بسیار محدود است.
چهاربند اضافه کرد : شائبه تبدیل معاون پرورشی به مربی پرورشی در مدارس به هیچ وجه صحت ندارد بلکه تمامی تلاش وزارت آموزش و پرورش توسعه فعالیت های پرورشی در مدارس است.
وی یادآور شد: بر اساس مصوبات موجود از سال ها قبل مدرسه موظف به بکارگیری یک معاون آموزشی و یک معاون پرورشی است و تلاش می کنیم نیروهای مورد نیاز مدارس تامین شود زیرا اگر مدرسه پژوهش محور باشد نیازی به واحدهای برون مدرسه نخواهیم داشت که بخواهیم نیروهای انسانی را به آن واحدها تزریق کنیم.
رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش با تاکید بر اینکه مدرسه، کانون تربیتی محله است و تمامی انتظارات پرورشی، فرهنگی و تربیتی باید در مدرسه محقق شود، افزود: در سال تحصیلی جدید تلاش بر این است که تعداد نیروهای اعم از آموزشی و پرورشی و ورزشی کمتر از گذشته نباشد.
چهاربند تصریح کرد : امسال ساماندهی نیروی انسانی مدارس در اولویت قرار دارد و در این میان ساماندهی نیروی پرورشی جایگاه ویژه ای دارد زیرا با توجه به شرایط فرهنگی و تهدید آسیب های اجتماعی باید بنیه فرهنگی و پرورشی مدارس تقویت شود.
رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی آموزش و پرورش ادامه داد: ساماندهی نیروی انسانی با هدف کاهش نابرابری ها پیگیری می شود و تلاش می کنیم از طریق باز توزیع نیروی انسانی، شکاف بین نیروی انسانی در استان ها و مناطق به وجود آید.
وی اظهار داشت : در این رابطه سه شاخص مهم در نظر گرفته شده است که شامل نسبت دانش آموز به معلم، نسبت دانش آموز به کارکنان آموزشی شامل معلم، مدیر، معاون، مربی پرورشی، مشاور و مراقب سلامت است که به این نیروها کارکنان تخصصی اطلاق می شود.
چهاربند سومین شاخص را نسبت دانش آموز به کل کارکنان آموزشی عنوان کرد و گفت:شاخص نسبت معلم به کارکنان آموزشی اعم از معلم و کارکنان تخصصی برای مهر امسال 70 درصد به 30 درصد است به این معنا که اگر مدرسه ای دارای 100 پرسنل باشد باید 70 معلم و 30 مدیر و معاون و مربی پرورشی، مراقب سلامت و مشاور باشد.
وی اظهار داشت: این درحالی است که که اکنون نسبت معلم و کارکنان تخصصی 75 به 25 درصد است که با ساماندهی نیروی انسانی بنا داریم توازن در این رابطه در مدارس برقرار کنیم.
رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش بیان داشت : همچنین در بحث ساماندهی نیروی انسانی بهبود کیفیت نیروها اعم از معلم، مدیر، معاون، مشاور و مربی پرورشی مدنظر است تا توانایی و تخصص لازم را در انجام وظایف حرفه ای داشته باشند.
چهاربند یادآور شد : در سال تحصیلی جاری کمبود نیروی انسانی را از طریق افزایش ساعات تدریس نیروهای شاغل، حق التدریس و جذب نیروهای جدید جبران می کنیم تا از محدودیت های ناشی از کمبودها عبور کنیم.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©