کد: ۱۵۹۷۴۷۷       تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷

رئیس دانشگاه صنعتی همدان:
وزارت علوم برای حل مشکلات دانشگاه های استانی ستاد تشکیل دهد
رئیس دانشگاه صنعتی همدان با اشاره به ضرورت توجه بیشتر به مشکلات و توانایی های دانشگاه های استانی گفت: وزارت علوم ستادی ویژه برای توجه به این دانشگاه ها تشکیل دهد.
دانشگاه صنعتی همدان با هدف تربیت و تأمین بخشی از نیروهای متخصص مورد نیاز کشور فعالیت ‌های علمی آموزشی خود را به عنوان یکی از مراکز آموزش عالی در حال توسعه در غرب کشور در سال 1385، با پذیرش70 دانشجو در دو رشته کارشناسی مهندسی برق کنترل و مهندسی کامپیوتر سخت افزار آغاز کرد و در حال حاضر در 9 رشته تحصیلی دانشجو می پذیرد.
این دانشگاه دارای دانشکده‌ های مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر و فناوری اطلاعات، مهندسی مواد و متالورژی، مهندسی شیمی، مهندسی معدن و مهندسی پزشکی است.
دانشگاه صنعتی همدان اکنون 53 عضو هیات علمی دارد و بخشی از فعالیت های آموزشی دانشگاه نیز توسط 70 استاد حق تدریس انجام می شود، همچنین رتبه شانزدهم‌‌ را در میان 29 دانشگاه صنعتی کشور کسب کرده است.
استان همدان بر اساس نظام منطقه بندی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به همراه استان های مرکزی، قزوین و قم در منطقه 4 آموزشی واقع شده است.

***طرح های پژوهشی با اولویت استان انجام می شود

دکتر محمود نیلی روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار علمی ایرنا در مورد پرداختن به طرح های پژوهشی در حال انجام در این دانشگاه توضیح داد: مهم ترین پروژه ما در این زمینه به نام آمایش انرژی با کارفرمایی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در حال انجام است و منجر به نرم افزاری خواهد شد که همه صنایع همدان باید اطلاعات خود را در این نرم افزار بیاورند.
وی ادامه داد: هدف از این طرح که در دانشکده مهندسی برق در حال انجام و در واقع تحلیل انرژی مصرفی صنایع است تا بر اساس آن مجوز بگیرند و قرار است این طرح در کل منطقه غرب کشور نیز انجام شود.
عضو هیات علمی دانشکده مهندسی دانشگاه بوعلی این طرح را اساسی و زیربنایی دانست و گفت: اگر این نرم افزار تهیه شود، مدیران صنعتی و سیاسی می دانند مصرف انرژی تحت کنترل است زیرا اکنون به صورت لجام گسیخته از انرژی استفاده می شود.
وی همچنین طرح دیگر این دانشگاه را پروژه واکاوی چالش های صنایع برشمرد و افزود: این طرح به عنوان یک طرح جامع فعلا با بودجه دانشگاه در حال انجام است و استانداری، وزارت صنایع و معادن و سازمان برنامه و بودجه نیز از آن استقبال کرده اند.
به گفته رئیس دانشگاه صنعتی همدان، همچنین 20 درصد از پروژه های کارشناسی ارشد این دانشگاه باید مربوط به همدان و برای حل چالش های این شهر تعریف شود تا به این شکل روند اعطای گرنت به اساتید و کمک های پژوهشی به دانشجویان به نوعی به حل معضلات استان تخصیص یابد.
وی اظهار داشت: بر اساس تعداد دانشجویان ارشدی که جذب کرده ایم انتظار داریم تا یک سال آینده حدود 70 مشکل استان را بررسی و برای حل آنها راه حل ارائه کنیم. البته انتظار این نیست که مشکلات بزرگی حل شود، ولی می خواهیم نگاه ها را به سمت همدان و منطقه غرب کشور بکشانیم.
دکتر نیلی همچنین خشکسالی و فرونشست زمین را از جمله مشکلات همدان برشمرد و گفت: این تهدیدها را باید مهندسان حل کنند.

***توجه به دانشگاه های شهرستان کم است

وی در مورد مشکلات دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های صنعتی استان ها توضیح داد: دانشگاه صنعتی همدان همه مشخصات دانشگاه های بزرگ را دارد فقط در ابعاد کوچک تر، اما مهم ترین مشکل ما این است که توجه به دانشگاه های استانی کم است.
عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان همدان ادامه داد: یعنی اگر وزارت ستادی تاسیس کند که فقط با دانشگاه های شهرستان ارتباط مستقیم داشته باشند، می توانند بیشتر به توانایی های این دانشگاه ها پی ببرند و از طرف دیگر مشکلات سریع تر قابل حل است.
وی افزود: در تهران فشار و مشکلات دانشگاه های بزرگ به اندازه ای زیاد است که تیم مدیریت (وزارت علوم) نمی تواند از آنها غفلت کند؛ در نتیجه دانشگاه های استانی مغفول می مانند.
دکتر نیلی با تاکید بر ضرورت تغییر نگاه در آموزش عالی تغییر افزود: اگر تمام دانشگاه های استانی به ویژه در نقاط مرزی بیشتر دیده شوند و به حساب بیایند، بسیار روی عملکرد آنها تاثیر می گذارد، اما گاهی واقعا فراموش می شوند.
وی اظهار داشت: اگر وزارت علوم ستادی مختص این دانشگاه ها تشکیل دهد که دائم در رفت و آمد به دانشگاه های خارج از تهران باشند، بسیار موثر است.
دکتر نیلی گفت: همچنین وزارتخانه (وزارت علوم) باید در تدوین آیین نامه ها از جمله آیین نامه ارتقا یا آیین نامه اعطای گرنت، اختیارات دانشگاه ها را افزایش دهد؛ برای نمونه اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی همدان بسیار جوان هستند و این امر اجرای شرایط خاصی را برای دانشگاه می طلبد.
«نمی توان روسا یا معاونان بیش از 120 دانشگاه را در یک جلسه جمع کرد و انتظار داشت مشکلات همه آنها با هم حل شود، برای نمونه وقتی دانشگاهی مثل دانشگاه تهران با بیش از 700 استاد و نفوذ فراوان وارد صحنه می شود، این عدالت نیست که مسائل همه این دانشگاه ها با هم مطرح شود».
رئیس دانشگاه صنعتی همدان همچنین با اشاره به اشکالات سیستم منطقه بندی در آموزش عالی گفت: مثلا در منطقه 4 که ما در آن واقع شده ایم در کنار ما به عنوان دانشگاه صنعتی سه دانشگاه جامع هم قرار دارند، در حالیکه فضای ما به عنوان یک دانشگاه چابک و کوچک بسیار متفاوت و در نتیجه مشکلات متفاوتی داریم که ذیل مشکلات دانشگاه های جامع مغفول می ماند.
وی توضیح داد: دانشگاه ما رتبه 14 و 15 را دارد و ما برای بهتر شدن و عبور از رقبا باید حمایت شویم، سند راهبردی دانشگاه را تیر 96 تدوین و تحویل داده ایم و در پی آن برنامه اجرایی را ارائه کردیم که وزارت علوم معتقد است باید در هیات امنای منطقه منطقه بررسی شود ولی هیات امنای منطقه نیز مشکلات دانشگاه های جامع را باید حل کند و این امر روند را زمان بر می کند.
دکتر نیلی در مورد اینکه چند درصد از بودجه دانشگاه از محل قراردادهای صنعتی و شرکت های دانش بنیان تامین می شود نیز گفت: حدود 10 درصد از بودجه ما از این قراردادهاست؛ ولی سال گذشته 35 درصد بودجه را از خیرین تامین کردیم. مجموع بودجه دانشگاه در سال گذشته حدود 14 میلیارد و 500 میلیون تومان بود و تامین 35 درصدی بودجه از خیرین نشان می دهد دانشگاه در جلب حمایت و عرضه کار خود به آنها موفق بوده است.
وی که خود عضو انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است یکی از اقدامات دانشگاه صنعتی همدان را در آینده نزدیک تاسیس انجمن فارغ التحصیلان برشمرد.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©