کد: ۱۵۲۶۱۲۶       تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۷

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی:
مهمترین کارکرد مسجد در جامعه کنترل رفتارهای اجتماعی است
ئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مسجد یک رسانه است ، اظهار کرد: مهمترین کارکرد مسجد در جامعه کنترل رفتارهای اجتماعی است.
حسن بنیانیان، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی در اختتامیه دومین جشنواره استانی دین و رسانه اظهار کرد: اگر به دنبال نهادینه سازی اعتقادات، ارزش‌ها و الگو‌های دینی در جامعه هستید باید مبانی اسلام در باور مردم گنجانده شود و ساختار اجرایی نیز پایبند به این ارزش‌ها باشد.
 
وی افزود: در شرایط موجود اختلاف نظر بین نخبگانی است که می خواهند فرهنگ سازی کنند و این در حالیست که مدیربت فرهنگی در حال حاضر اعمال شده  است نمی تواند باورها را به ارزش ها تبدیل کند.
 
وی با تاکید براینکه افراد فعال در عرصه رسانه باید درباره رشته‌های مختلف و مرتبط با رسانه نیز اطلاعات لازم را داشته باشند عنوان کرد: در جمهوری اسلامی اهالی رسانه علاوه بر نکته ذکر شده باید فهم عمیق دینی نیز داشته باشند.
 
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: تغییرات فرهنگی به دو شکل آگاهانه و ناآگاهانه صورت می‌گیرد و در شرایط موجود 70 درصد تغییرات فرهنگی به صورت ناآگاهانه است و کسی که در رسانه کار می‌کند باید بخش ناخودآگاه را به آگاه تبدیل کند.
 
بنیانیان با تاکید براینکه مسجد یک رسانه است پس نگذارید دنیای مدرن این رسانه تاریخی را که در طول قرن ها اسلام را حفظ کرده نابود کند، گفت: مهمترین کارکرد مسجد در جامعه کنترل رفتارهای اجتماعی است.
 
وی افزود: کار فرهنگی بدون حکومت دینی کاری عبث و بیهوده است و روحانیون باید به مردم بفهمانند که اگر انقلاب رخ نمی‌داد چیزی از دین باقی نمی‌ماند.
 
وی اظهار داشت: زمانی که بخواهیم باور کسی را تغییر دهیم باید متناسب با باورها و شخصیت فرد وارد عمل شویم و علاوه بر مخاطب شناسی باید بدانیم مخاطب در چه شرایطی است.
 
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: در عصر حاضر وجود یک نسل از روحانیون که بتوانند کار فرهنگی انجام دهند خالی است متأسفانه با وجود سابقه ۷ هزار ساله ایران در کار فرهنگی، جامعه موجود جامعه ای خاکستری است.
 
بنیانیان ادامه داد: سواد رسانه ای به افراد جامعه کمک می کند تا چگونگی ایجاد پیام های رسانه ای را درک کنند، پیام های رسانه ای خود را طراحی ایجاد و توزیع کنند.
 
وی با بیان اینکه نور انقلاب در حرکت است و ما باید از فرصت‌های ذیقیمت در شرایط موجود بهره‌مند شویم، افزود: وجود ولی‌فقیه در رأس نظام، 40 سال تجربه کشورداری در بحران‌ها و محدودیت‎ها، ذخایر غنی، وجود مقام معظم رهبری از جمله فرصت‌ها هستند.
منبع: شبستان
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©