کد: ۱۴۵۲۸۹۹       تاریخ انتشار: ۲۵ دي ۱۳۹۶

مدیرکل فرهنگی دانشگاه خوارزمی:
بازبینی آئین‌نامه فعالیت‌های فرهنگی ضرورت دارد
مدیر فرهنگی اجتماعی دانشگاه خوارزمی بر ضرورت بازبینی نوع فعالیت‌ها و آئین‌نامه‌های فرهنگی در دانشگاه تاکید کرد و گفت: به دلیل غیر جذاب بودن نوع فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها، میزان مشارکت دانشجویان در این فعالیت‌های بسیار کاهش یافته است و باید فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها مطابق سلیقه و ذائقه دانشجویان تدوین شوند.
دکتر حسین محمدی  ضمن اعلام این مطلب، ایجاد فضای باز برای رونق فعالیت‌های دانشجویی در دانشگاه‌ها را ضروری دانست و افزود: با توجه به اینکه دانشجویان بین سنین 18 تا 24 قرار دارند. بنابراین فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی در دانشگاه‌ها باید به عنوان یک کارگاه آموزشی در کنار فعالیت‌های آموزشی و تخصصی مورد توجه آنها قرار بگیرد، چرا که لازم است دانشجویان از همان سنین پایین‌تر در محیط آکادمیک تحمل شنیدن تفکرات مختلف و چند صدایی را یاد بگیرند.

وی در ادامه تصریح کرد: لازم است فعالیت‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی دانشجویان در دوران دانشگاهی به آن‌ها آموزش داده شود و بتوانیم بسترها و فضای لازم برای انجام اینگونه فعالیت ها را در قالب‌های مختلف در محیط دانشگاهی ایجاد کنیم تا دانشجویان بتوانند در این محیط آزمون و خطا داشته باشندو در نهایت به عنوان فرد کارآزموده در همه زمینه وارد اجتماع شوند.

مدیر فرهنگی اجتماعی دانشگاه خوارزمی گفت: اگر ما می‌خواهیم در آینده مدیران، پزشکان، مهندسان، معلمان و اساتید خوبی داشته باشیم، باید در دانشگاه بسترهای لازم برای انجام فعالیت‌های فرهنگی،‌ اجتماعی و سیاسی که در آن نگاه‌ها و تفکرات مختلف بتوانند ابراز وجود کنند، فراهم کنیم، چرا که فضای آکادمیک بهترین فضا برای آموزش مهارت‌های اجتماعی و سیاسی افراد به شمار می‌رود و آن‌ها یاد می‌گیرند باید تحمل پذیرش عقاید و دیدگاه‌های مختلف را داشته باشند.

به گفته دکتر محمدی، یکی از دلایل بداخلاقی‌های سیاسی در جامعه ما این است که این افراد در دوران دانشجویی مهارت‌های اجتماعی و سیاسی را آموزش ندیده‌اند و نتوانسته‌اند دیدگاه‌ها و نظرات مخالف را بپذیرند و تحمل کنند. در نتیجه با همین تفکر وارد اجتماع شده و بداخلاقی‌های سیاسی را به وجود آورده‌اند.

مدیر فرهنگی اجتماعی دانشگاه خوارزمی با تاکید بر اینکه برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در فضاهای دانشگاه‌ها در مرحله شعار متوقف شده است،‌ گفت: هنوز آنطور که باید کرسی‌های آزاداندیشی در فضای دانشگاهی، عملیاتی نشده و دانشجویان هنوز این اعتماد را ندارند که در فضای آرام به بیان عقاید و اندیشه‌های خود در خصوص موضوعات مختلف بپردازند. به همین دلیل کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها با استقبال کمتری مواجه شده و دانشجویان بیشتر در خصوص مباحث غیر چالشی حضور می‌یابند.

وی خاطر نشان کرد: دانشجویان نگران امنیت بعد از بیان دیدگاه‌های خود در کرسی‌های آزاداندیشی هستند، بطوریکه حتی تجربه ثابت کرده در برخی موارد مشکلاتی نیز در این زمینه برای دانشجویان ایجاد شده است. در حالیکه نهادهای‌ بیرون از دانشگاه باید در نهادینه سازی کرسی‌های آزاداندیشی ، دانشگاه‌ها را کمک کنند.

دکتر محمدی بر لزوم استقلال دانشگاه‌ها در زمینه فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان تاکید کرد و گفت: متاسفانه گاهی مواقع نهادهای بیرون از دانشگاه، دانشجویان را به دلایل مختلف از جمله انجام برخی فعالیت‌های فرهنگی احضار می‌کنند. این اقدام علاوه بر اینکه نگرانی‌هایی را بین دانشجویان ایجاد می‌کند، موجب کاهش استقلال دانشگاه‌ها در برخورد با مسائل فرهنگی شود.

وی ادامه داد: اگر در فعالیت‌های فرهنگی دانشجویان در دانشگاه‌ها مشکلاتی نیز وجود داشته باشد این مشکلات باید در کمیته بررسی تخلفات دانشگاه مورد بررسی قرار بگیرد،‌ چرا که نگاه دانشگاه به این موضوعات یک نگاه آموزشی و تربیتی است و نهادهای بیرون اجازه دهند دانشگاه‌ها در برخورد با این مسائل استقلال داشته باشند و متولیان فرهنگی خودشان مسائل را حل کنند تا علاوه بر کاهش تنش و نگرانی در میان دانشجویان استقلال دانشگاه‌ها نیز حفظ شود.

مدیر فرهنگی اجتماعی دانشگاه خوارزمی خاطر نشان کرد: مدیران فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها در دوران دانشجویی محصول فعالیت‌های فرهنگی آن دوران بوده‌اند و توانسته‌اند آزمون و خطاهای زیادی در این زمینه داشته باشند. بنابراین باید این امکان و بستر برای دانشجویان نیز فراهم شود.

دکتر محمدی از کم‌رنگ شدن علاقه دانشجویان برای انجام فعالیت‌های فرهنگی خبر داد و گفت: میزان علاقه دانشجویان برای انجام فعالیت‌های فرهنگی در سال‌های 67 تا 73 بسیار بهتر از امروز بود، اما با گذشت زمان ذوق و علاقه دانشجویان برای انجام فعالیت‌های فرهنگی به دلیل تغییر ذائقه و سلایق آن‌ها و عدم بازنگری آئین نامه‌ها و نوع فعالیت‌های فرهنگی به منظور تطابق آن با سلایق دانشجویی کمرنگ شده است.

مدیر فرهنگی اجتماعی دانشگاه خوارزمی در پایان افزود: نگاه دانشجویان به فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها کاملا تغییر کرده و دانشجویان ترجیح می‌دهند به سمت فعالیت‌های خارج از دانشگاه نظیر فعالیت در شبکه‌های اجتماعی حرکت کنند. بطوری که برخی سخنرانی‌های دانشگاه‌ها با تعداد 10 دانشجو برگزار می شود، اما در یک کنسرت موسیقی جای سوزن‌ انداختن هم پیدا نمی‌شود. بنابراین باید نوع و آیین نامه های فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه‌ها مورد بازبینی قرار بگیرد و مطابق با سلایق دانشجویان تنظیم شود تا جذابیت‌های فرهنگی لازم برای دانشجویان در دانشگاه‌های به وجود بیاید.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©