کد: ۱۳۸۰۴۹۸       تاریخ انتشار: ۱۹ مهر ۱۳۹۶

عضو شورای عالی فضایی ایران خبر داد:
تدوین پیش نویس قانون ملی فضا
پیش نویس قانون ملی فضا تدوین و توسط دستیار حقوقی رئیس جمهور به وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعطا شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، همزمان با آغاز هفته جهانی فضا پیش نویس قانون ملی فضا با هدف قانون گذاری و سیاست گذاری در عرصه فضایی کشور و معاهدات بین المللی با همکاری سازمان فضایی ایران و دانشگاه تهران تدوین شد و در مراسم آغاز هفته جهانی فضا از سوی الهام امین زاده دستیار حقوقی شهروندی رئیس جمهور به محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات  اعطا شد.
در این مراسم الهام امین زاده با اشاره به لزوم قانون گذاری ملی فضا در کشور گفت: از آنجایی که حقوق فضا در مقایسه با حقوق هوا و دریا رشد نداشته است طی ۱۰ سال اخیر توانایی خود را برای تدوین سند جامع قانون فضا به کار گرفتیم و امروز شاهد مهمترین دستاورد حقوقی کشور به عنوان قانون ملی فضا هستیم.
وی با تاکید بر اینکه حقوق فضایی اقتدار یک کشور را در عرصه منطقه ای و بین المللی تبیین می کند، گفت: با وجود این سند جامع نظام قانونمندی برای فعالیت فضایی در پیش خواهیم داشت.
دستیار حقوقی شهروندی رئیس جمهور با اشاره به چهار اصل بنیادی حاکم بر حقوق فضا از جمله آزادی بهره برداری از فعالیت های فضایی، منع تصاحب و تصرف در فضا، غیرنظامی کردن فضا و نیز پذیرش مسئولیت های بین المللی در این عرصه گفت: ایران جزو ۱۰ کشور اول فضایی دنیاست و بر این اساس نیازمند اتحاد در فعالیت های فضایی با سازمان های فضایی جهانی هستیم.
عضو شورای عالی فضایی ایران با اشاره به تدوین پیش نویس قانون ملی فضا از خصوصی سازی در حوزه فضا به عنوان یکی از موضوعات مطرح شده در این قانون نام برد و بیان کرد: با توجه به اینکه دولت ها به دنبال خارج کردن حوزه های فضایی از حاکمیت های خود هستند در قانون ملی فضایی بحث خصوصی سازی و تجاری سازی مورد توجه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: در این حوزه نیاز است که تصمیمات راهبردی و سیاستگذاری و مدیریت صحیحی اتخاذ شود تا بتوان تهدیدهای پیش رو را به فرصت تبدیل کرد.
دستیار حقوقی رئیس جمهور با بیان اینکه غفلت از عرصه قانونگذاری فضا، باعث نقض قوانین در این حوزه می شود، خاطرنشان کرد : در این شرایط فضا عرصه تاخت و تاز نظامی و تجاری می شود. اما کشور ما باید با ایجاد اتحاد در فعالیت های فضایی و سیاستگذاری های واحد و اجتناب از موازی کاری ها بتواند در کنار کشورهای پیشرفته این حوزه قرار گیرد و با این کشورها همکاری های خوبی داشته باشد.
امین زاده خاطر نشان کرد: اگر در حوزه حقوق، امنیت و اخلاق فضایی حرفی برای گفتن داشته باشیم و با کشورهای همسو و توانمند همکاری کنیم، می توانیم از این فناوری در حوزه های کشاورزی ، امنیتی و کاربردهای دیگر فضا نیز استفاده مناسب داشته باشیم .
وی به مطالعات بنیادین برای تدوین پیش نویس قانون ملی فضایی اشاره و اظهار امیدواری کرد که با تدوین نخستین پیش نویس قانون فضایی کشور بتوانیم در حوزه سنجش از راه دور ، تصویر برداری ، موقعیت یابی ماهواره ای ، پیش بینی وضع هوا ، پزشکی و امنیت مرزها، شاهد پیشرفت فعالیتها و اقتدار کشور در این حوزه باشیم.
امین زاده تاکید کرد: برای تدوین این پیش نویس ابتدا هنجارهای فضایی و سیاستگذاری های فضایی بررسی شد و با مطالعه قانون های ملی فضایی کشورهای مختلف تلاش داریم قانونی تدوین شود که در این حوزه بی نظیر باشد.
منبع: ایسنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©