کد: ۱۳۸۰۲۹۵       تاریخ انتشار: ۱۰ مهر ۱۳۹۶

دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری خبر داد:
تصویب آیین‌نامه اختصاص یک درصد اعتبارات دولتی به امر پژوهش
دبیر کل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری از تصویب آیین‌نامه اجرایی قانون اختصاص یک درصد اعتبارات دستگاه‌های دولتی به امر پژوهش خبر داد و گفت: برای تصویب نهایی، این آیین‌نامه به هیأت وزیران ارسال می‌شود.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وحید احمدی گفت: بررسی آیین‌نامه‌های اجرایی برخی قوانین در دستور کار قرار گرفت، به این معنا که قانون برنامه ششم در ماده 64 تکالیفی را برای دستگاه‌ها در بخش پژوهش تعیین کرده است.
احمدی بیان کرد: بر اساس ماده 64 قانون برنامه ششم یک درصد اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌ها باید صرف امور تحقیقات شود.
وی با تاکید بر اینکه آیین‌نامه اجرایی این قانون از سوی شورای عتف تهیه شده است، خاطرنشان کرد: این آیین‌نامه اجرایی دارای بندهای مختلفی است.
احمدی در این باره یادآور شد:‌ بند ب این قانون بر اختصاص یک درصد اعتبارات هزینه‌ای دستگاه‌ها برای امر تحقیق و توسعه فناوری تاکید دارد.
وی ادامه داد:‌ در این جلسه آیین‌نامه اجرایی این قانون پیشنهاد شد و این آیین‌نامه پس از بررسی به تصویب اعضای کمیسیون دائمی شورای عتف رسید.
احمدی خاطرنشان کرد: تصویب نهایی این آیین‌نامه در دولت انجام می‌شود.
معاون پژوهشی  وزیر علوم با اشاره به بند پ قانون برنامه ششم گفت:‌ بر اساس قانون برنامه ششم علاوه بر یک درصد اعتبارات دستگاه‌ها، شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی غیردولتی باید سه درصد سود قابل تقسیط خود را به حوزه تحقیقات اختصاص دهند.
به گفته وی در این جلسه آیین‌نامه اجرایی این قانون مورد تصویب قرار گرفت که برای تصویب نهایی به هیأت دولت ارسال می‌شود.
احمدی با اشاره به بند ت این قانون، عنوان کرد:‌ در این بند بر افزایش بهره‌وری نظام ملی نوآوری و اجتناب از پژوهش‌های تکراری و ایجاد شفافیت در انجام طرح‌های تحقیقاتی تاکید شده است که طرح‌های پژوهشی و همچنین موضوعات پایان‌نامه و رساله‌ها باید در سامانه سمات ثبت شود.
وی با بیان اینکه همه دستگاه‌ها موظف به ثبت طرح‌های تحقیقاتی خود هستند، تاکید کرد: این امر علاوه بر ایجاد هماهنگی از بروز تخلفات و تقلبات علمی جلوگیری می‌کند.
معاون وزیر علوم اضافه کرد: بر این اساس وزارت علوم موظف است تا سازوکار اجرایی شدن این قانون را پیش‌بینی کند و به تصویب هیأت وزیران برساند.
به گفته وی، آیین‌نامه اجرایی این امر تهیه شده و پیش‌نویس آن به همه دستگاه‌ها ارسال شد تا پس از دریافت نظرات دستگاه‌ها آیین‌نامه نهایی تدوین و به هیأت وزیران ارسال شود.
منبع: ایسنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©