کد: ۱۳۸۰۰۵۷       تاریخ انتشار: ۲۸ شهريور ۱۳۹۶

ارتباط دانشگاه آزاد اسلامی با دانشگاه های جهان برای ایجاد نظام نوآوری
بهروز دانشیان رئیس واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد اسلامی از اعزام اولین گروه دانشجویان به دانشگاه های طرف قرار داد در کشور آلمان توسط دفتر امور بین الملل واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد خبر داد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی گفت: با توجه به اینکه کشور آلمان کاملترین نظام ملی نوآوری را در اروپا دارد واحد تهران جنوب با سه دانشگاه نورد هاوزن،ارفورد و المناو در این کشور تفاهم نامه همکاری امضا کرده است. این همکاری با هدف تبادل دانشجویان و اعضاء هیئت علمی،ت بادل نشریات و اطلاعات دانشگاه ها و توسعه کیفی،علمی و پژوهشی دانشگاه آزاد صورت گرفته است.

مطابق با تفاهنامه ها همکاری های مشترک در مراکز تحقیقاتی دانشگاه ها در دو کشور انجام میگیرد وی از ارتباط دانشگاهی با کشور های خارجی به عنوان یکی از روشهای انتقال تکنولوژی نام برد و این ارتباط را فرصتی متقابل دانست .

فرصت طلایی برای آموزش عالی کشور، فرصت مناسب برای توسعه فناوری و گسترش تحقیق و توسعه و خلق ثروت برای ایران اسلامی.فرصت تبادل استاد و دانشجو با بهترین کشورهای توسعه یافته جهت هم افزایی و درس آموزی علمی،فرصت انجام پروژه های مشترک دانشجویی و غیر دانشجویی،فرصت برگزاری بالاترین سطح از کنفرانس های علمی مشترک جهت انتقال فناوری به شکل غیر رسمی،فرصت جذب سرمایه گذاری خارجی بر روی طرح های علمی پژوهشی داخلی، فرصت جلب حمایت های مالی خارجی از پایان نامه های دانش بنیان داخلی،فرصت تاسیس مراکز تحقیق و توسعه واسطه ایی و مشترک برای فناوری های نوظهور،فرصت الگو برداری برای نو آوری فناورانه از کشورهای پیشرو،فرصت یادگیری تجاری سازی فناوری های پیشرفته و غیرپیشرفته در سطح خرد و کلان.

وی خاطرنشان کرد: الگو برداری از شبکه سازی های انجام شده بین دولت ها و دانشگاه های عضو پیمان بریکس،شبکه سازی انجام شده در طرح اراس موس ماندس اتحادیه اروپا،یادگیری از طرح GWA کنفرانس های مشترک در اتحدیه اروپا و آلمان ویا برنامه ZIM  آلمان در حمایت از پژوهشهای مشارکتی،می توانند الگوهای مناسبی برای دانشگاه آزاد اسلامی باشد.

دانشیان افزود پس از تقویت ارتباط با دانشگاه های طراز اول جهان تقویت ارتباط با نهاد های صنعتی داخلی امری بسیار مهم برای کار آفرینی و خلق ثروت و دانش بنیان کردن صنایع است،وی افزود ارتباط دانشگاه با صنعت ارتباط مکملی است که هر دو طرف به آن نیاز دارند. که در همین راستا تفاهمنامه همکاری را با آقای کرباسیان رئیس هیئت عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) امضاء کرده است.

این تفاهمنامه در زمینه ایجاد همکاری پایدار بین ایمیدرو و دانشگاه آزاد اسلامی  و استفاده متقابل از ظرفیت ها و امکانات آموزشی پژوهشی طرفین امضاء شده است.دانشیان استفاده از مدیران صنعت در دانشگاه ،و در اصطلاح دانشگاهی کردن صنعتی ها را یکی از وظایف دانشگاه دانست که موجب تقویت ارتباط صنعت با دانشگاه می شود.

وی گفت واحد تهران جنوب دانشگاه آزاد  در رشته هایی که فاقد هیئت علمی بوده است مانند مدیریت تکنولوژی از مدیران ارشد صنایع بزرگ مانند خودروسازی و ذوب آهن دعوت به تدریس کرده است تا دانشجویان علاوه بر مباحث نظری و تئوری با موضوعات اجرایی و عملی در صنعت آشنا شوند و در قالب تفاهنامه ها در صنعت مشغول به کار شوند.

تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©