کد: ۱۳۰۸۶۹۹       تاریخ انتشار: ۹ مرداد ۱۳۹۶

توسط معاونت علمی صورت گرفت:
راه اندازی بانک اطلاعاتی محصولات فناورانه صادراتی کشور
بانک اطلاعاتی محصولات فناورانه صادراتی کشور با هدف جمع‌آوری اطلاعات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور کشور، با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ایجاد شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، این طرح با هدف جمع‌آوری اطلاعات محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور کشور در تمامی حوزه‌های فناوری و ارزیابی و پایش این اطلاعات، با ایجاد بانک اطلاعاتی اقدام به معرفی توانمندی‌های فناورانه صادراتی کشور کرده است.
شرکت‌های دانش‌بنیان دارای توان صادرات جهت ثبت محصولات خود می‌توانند از طریق لینک ثبت نام موجود در سایت اقدام کنند. مراحل ثبت نام شامل ثبت اطلاعات اولیه مربوط به شرکت و محصول، ارزیابی اولیه، ثبت اطلاعات تکمیلی شرکت و محصول و ارزیابی ثانویه است. در صورت تایید محصول توسط کارشناسان در مرحله چهارم، اطلاعات مورد نیاز جهت نمایش محصول به چهار زبان انگلیسی، روسی، عربی و فرانسوی ترجمه خواهد شد.
بانک اطلاعاتی محصولات فناورانه صادراتی کشور به آدرس hitechexport.ir حاوی اطلاعات فنی محصولات به همراه کاربرد و تصاویر بصورت دسته‌بندی شده بر اساس حوزه فناوری است که اطلاعات مذکور به زبانهای فارسی، انگلیسی، عربی، فرانسوی و روسی ارائه شده‌است. این سایت جهت معرفی ظرفیتهای کشور و بازاریابی بین‌المللی محصولات فناورانه به صورت رسمی در دسترس مخاطبین داخلی و خارجی قرار گرفته ‌است.
از دیگر اقدامات انجام گرفته در راستای معرفی محصولات دانش بنیان کشور، حمایت از درج محصولات در سایتهای چند زبانه B2B است که امکان معرفی تولیدات دانش بنیان به تجار و سرمایه گذاران خارجی را فراهم می کند. سایت‌های 2exim.com و Zoodel.com از جمله این بسترهای B2B هستند.
سایت Zoodel بعنوان بستر تجارت آنلاین B2B با مأموریت تسهیل و بهبود تجارت میان ایران با کشورهای همسایه و جاده ابریشم ایجاد شده است که در یک بستر آنلاین، راههای برقراری ارتباط بین فروشندگان و خریداران داخلی و خارجی را فراهم می‌کند تا از این طریق تمام نیازهای تجاری آنان رفع شود. فروشندگان و خریداران در بستر تجاری زودل می‌توانند تجارت خود را گسترش دهند.
از طریق این بستر تجارت میان ایران و کشورهای همسایه (افغانستان، عراق، عمان، ترکیه) و کشورهای جاده ابریشم (ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان) تسهیل می‌شود.
بازارهای هدف ایران با توجه به میزان صادرات در دو سال اخیر در گام اول کشورهای عراق، امارات، چین، افغانستان، هند، ترکمنستان، ترکیه، آذربایجان، پاکستان است. ایجاد سایت 2exim به زبان‌های فارسی، انگلیسی، عربی و روسی محصولات صادراتی را به شیوه‌ای عملی و مناسب به بازارهای هدف معرفی می‌کند. این پایگاه نیز در حال حاضر حاوی اطلاعات 299 محصول از 76 شرکت دانش‌بنیان است.
همچنین از جمله بانکهای اطلاعاتی محصولات دانش‌بنیان کشور که رویکرد صادرات ندارند؛ اما بستر اطلاعاتی خوبی هستند می‌توان به Iranlabexpo.ir که حاوی اطلاعات 9 هزار و 455 تجهیزات و 421 مواد از 394 شرکت حوزه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی به دو زبان فارسی و انگلیسی، سایت Nanoproduct.ir که حاوی اطلاعات 187 محصول در حوزه مواد و تجهیزات نانوفناوری به دوزبان فارسی و انگلیسی و همچنین سایت daneshbonyankala.ir که حاوی اطلاعات 338 محصول در حوزه‌های دانش‌بنیان اشاره کرد.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©