کد: ۱۳۰۸۴۰۵       تاریخ انتشار: ۲۴ تير ۱۳۹۶

به مناسبت یکصدمین ساگرد تاسیس دانشگاه خوارزمی:
باشگاه دانشگاه‌های 100 ساله جهان در این دانشگاه راه اندازی می شود
دبیر ستاد برگزاری یکصدمین سال دانشگاه خوارزمی از راه‌اندازی باشگاه 1919 به منظور گردهمایی دانشگاه‌های یکصد ساله جهان خبر داد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، بهادر باقری با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی در سال 1297 به عنوان اولین دانشگاه مدرن ایرانی تاسیس شده و به عنوان دارالمعلمین، دانشسرای عالی، دانشگاه تربیت معلم و بعد دانشگاه خوارزمی شناخته می‌شده است گفت: این دانشگاه در نظر دارد در سال 1397 مراسم یکصدمین سال تاسیس خود را برگزار کند.
وی ادامه داد: ما تاکید داریم تاریخ و هویت دانشگاه و جایگاه ویژه‌ی آن در علم و معرفت کشور حفظ و آن را به جامعه معرفی کنیم و به همین جهت ستادی تشکیل شده است که علاوه بر مسئولان دانشگاه، معاونان و مدیران فرهنگی از شهرداری تهران، وزارت علوم و سازمان میراث فرهنگی نیز نماینده‌هایی در آن حضور دارند  که برای این مراسم برنامه‌ریزی می‌کنند.
مدیر حوزه ریاست و روابط عمومی دانشگاه خوارزمی با اشاره به ساخته شدن سرود دانشگاه خوارزمی تاکید کرد: همچنین مجسمه‌ی خوارزمی دانشمند بزرگ ایرانی که دانشگاه با اسم او نامگذاری شده در حال ساخت است و همچنین سردیس بزرگان این دانشگاه از جمله پروین اعتصامی، پروفسور "مصاحب" پدر علم ریاضی مدرن ایران و برادران قریب در حال ساخت است و هم زمان با جشن صد سالگی دانشگاه در موزه دانشگاه نصب می‌شود.
وی خاطر نشان کرد: همچنین ساختمان پروین اعتصامی که بیش از 80 سال قدمت دارد و در دانشگاه خوارزمی قرار گرفته است با همیاری سازمان زیباسازی شهرداری تهران بازسازی و مرمت می‌شود و به عنوان یکی از جاذبه‌های فرهنگی و توریستی تهران شناخته خواهد شد که در پایان سال 96 نیز کار مرمت و باز سازی آن به پایان خواهد رسید.
دبیر ستاد برگزاری یکصدمین سال دانشگاه خوارزمی از راه‌اندازی باشگاهی به منظور گردهمایی دانشگاه‌های صد ساله جهان خبر داد و گفت: بنا داریم در این باشگاه که 1919 نام گذاری می‌شود از دانشگاه‌هایی در جهان که صد ساله می‌شوند دعوت کنیم تا با ما در ارتباط باشند. دبیرخانه این باشگاه در دانشگاه خوارزمی خواهد بود و پس از تاسیس می‌تواند هر 4 سال یک بار به دانشگاه دیگری واگذار شود.
وی با اشاره به اینکه در راستای راه‌اندازی باشگاه 1919 نامه‌نگاری‌ها با دانشگاه‌های برتر جهان که حدود 200 دانشگاه هستند انجام شده است بیان کرد: در مراسم صد سالگی دانشگاه خوارزمی که امیدواریم با حضور رییس جمهور برگزار شود از مسئولان این دانشگاه‌ها دعوت به عمل خواهد آمد.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©