کد: ۱۱۶۶۲۲۸       تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۶

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی وزارت علوم خبر داد:
تدوین شاخص‌های رتبه‌بندی پارک‌های علم
مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم از تدوین شاخص‌هایی برای رتبه‌بندی پارک‌های علم و فناوری خبر داد و گفت: بر این اساس مواردی چون میزان فروش و اشتغال پایدار ایجادشده مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، خسرو پیر گفت : در گذشته پارک‌های فناوری در 3 سطح از یک تا 3 رتبه‌بندی شده بودند و اخیرا نیز شاخص‌های رتبه‌بندی پارک‌های علم و فناوری مورد بازبینی قرار گرفت و در این پارک‌ها عملیاتی شد.
وی با اشاره به آیین‌نامه جدید رتبه‌بندی پارک‌های فناوری خاطرنشان کرد: برای ارزیابی پارکهای فناوری 10 شاخص اصلی در نظر گرفته شده که این تعداد شاخص بر اساس پایش یک ساله از پارک‌های فناوری استخراج شده است.
پیری با بیان اینکه به غیر از این 10 شاخص اصلی، 60 شاخص دیگر را در ارزیابی پارک‌های فناوری مد نظر قرار دادیم، یادآور شد: بر این اساس، ارزیابی و رتبه‌بندی پارک‌های فناوری بر اساس شاخص‌هایی چون «میزان فروش»، «گردش مالی» و «تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک‌ها» بوده است و پارک‌های سطح یک باید بالاترین میزان را در این شاخص‌ها داشته باشند.
وی با تاکید بر اینکه علاوه بر آن میزان ایجاد اشتغال پایدار در پارک‌ها مورد بررسی قرار گرفت، ادامه داد: بر اساس این شاخص‌ها پارک‌ها در 3 سطح یک تا 3 طبقه‌بندی می‌شوند و قوی‌ترین پارک‌ها در سطح یک قرار خواهند گرفت.
مدیر کل دفتر برنامه‌ریزی امور فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری تاکید کرد: پارک فناوری که به تازگی راه اندازی شده باشد مانند پارک فناوری یاسوج در سطح 3 قرار می‌گیرد و به تدریج با ارتقای فعالیت‌های خود، به سطح یک نائل خواهد شد.
وی اولویت وزارت علوم برای ارتقای فعالیت‌های پارک‌های علم و فناوری را تامین زمین برای آنها دانست و تاکید کرد: 10 پارک فناوری فاقد زمین بودند که با تلاش‌های صورت گرفته حدود 10 هکتار زمین در اختیار این پارک‌ها با پشتیبانی وزارت علوم قرار گرفت.
پیری یادآور شد: بر اساس این شاخص‌ها پارک‌ها می‌توانند فعالیت‌های خود را برنامه‌ریزی کنند.
وی با بیان اینکه در سال گذشته پارک علم و فناوری بوشهر از سطح 3 به سطح 2 ارتقاء یافته است، گفت: با ارتقای سطح پارک‌ها، امکان افزایش اعتبارات و اقدامات حمایتی وزارت علوم نیز افزایش خواهد یافت.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©