کد: ۱۱۶۵۶۰۵       تاریخ انتشار: ۱۴ اسفند ۱۳۹۵

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش:
پژوهش ها معطوف به رفع اساسی مشکل باشند
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش با تاکید براین که پژوهش باید مساله محور باشد، گفت: خروجی یک پژوهش و مقاله واقعی باید معطوف به رفع اساسی مشکلی از مجموعه مشکلات کشور باشد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، مهدی نوید ادهم با بیان این که فضای فعلی پژوهش در کشور رضایت بخش نیست و جامعه علمی در این بخش با ضعف هایی مواجه است، گفت: تولید مقاله و انجام پژوهش اگر بصورت مساله محور و در یک رقابت سالم علمی بین پژوهشگران و اساتید دانشگاهی باشد به طور حتم فواید بسیاری برای کشور بدنبال خواهد داشت.
وی با اظهار تاسف از سوء استفاده برخی افراد سودجو از ظرفیت های مناسب فضای علمی کشور و کپی و ارائه کردن یافته های علمی دیگر پژوهشگران به نام خود و اینکه البته تعداد این افراد بسیار محدود است، در عین حال بر شناسایی و برخورد حقوقی عبرت آموز با افراد متخلف به منظور حفظ حقوق افراد وفادار به اخلاق پژوهش در کشور تاکید کرد.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در ادامه با تاکید براینکه، فرهنگ و اخلاق پژوهش در محیط های علمی و دانشگاهی نیازمند گسترش هرچه بیشتر است، بیان کرد: محیط علمی کشورمان نیازمند آن است که پژوهش اصیل، واقعی و مساله محور را جایگزین پژوهش های آموزش محور شود.
وی با اشاره به اینکه مسئله پژوهش باید تقاضا محور تنظیم شود، خاطر نشان کرد: این بدان معنی است که یک سوال و مساله طرح و این سوال مربوط به یک نهاد و ارگان و سیستم باشد و پژوهشگر مدعی پاسخگویی به این مساله باشد که در ادامه احتمال سرقت علمی نیز به حداقل ممکن خواهد رسید.
نوید ادهم پژوهش را مسیری برای گسترش مرزهای دانش و گشودن افق های تازه برای آیندگان دانست و گفت:حمایت واقعی از پژوهش های هدفمند و با ارزش از جمله راهکارهای صحیح حرکت به سمت مسئله محوری و رفع نیازهای کشور است.
دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش در ادامه، بر ارتباط هرچه بیشتر مراکز علمی و دانشگاهی با بخش های مختلف صنعت به منظور ترویج فرهنگ تقاضا و مساله محوری در حوزه پژوهش تاکید کرد.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©