کد: ۱۱۶۵۳۱۸       تاریخ انتشار: ۴ اسفند ۱۳۹۵

معاون پژوهشی وزیر علوم:
ارزش‌افزوده پارک‌های فناوری به 20 هزار میلیارد ریال رسید
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ارزش افزوده ایجاد شده توسط پارک‌های فناوری با جهشی قابل توجه به 20 هزار میلیارد رسیده و این در حالیست که سرمایه‌گذاری دولت در این زمینه تنها هزار و 200 میلیارد ریال بوده است.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وحید احمدی گفت: در سه سال اخیر، روند توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان، سیر صعودی به خود گرفته و هم اینک دو هزار و 900 شرکت در کشور به ثبت رسیده است.
وی با بیان اینکه 39 پارک علم و فناوری و 180 مرکز رشد در کشور وجود دارد، گفت: هم‌اکنون چهارهزار شرکت و هسته‌های فناور و 30 هزار فناور داریم که با 400 میلیون ریال اشتغال ایجاد می‌کنند و این رقم، حدود یک پنجم تا یک ششم هزینه اشتغالزایی در کشور است.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم تاکید کرد: هم‌اکنون 13 صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور تقویت این بخش‌ها در کشور تشکیل شده است.
وی افزایش ارتباط بین شرکت‌های ایرانی و خارجی را از نیازهای ورود تکنولوژی‌های نوین و ایده گیری جوانان از این تکنولوژی‌ها دانست و خاطر نشان کرد: دفتر مبادلات علمی در چین، قزاقستان و امارات متحده عربی تشکیل شده است.
احمدی، شناخته شدن ایران به عنوان مرکزیت iris (توسعه مراکز رشد) را از نشانه‌های وجود ظرفیت‌های بالا در این بخش دانست و گفت: امیدوارم در سال‌های آینده از این ظرفیت جوانان و نخبگان کشور، در راستای توسعه علم استفاده بیشتری شود.
ایران سرآمد حوزه‌های IT  و گیاهان دارویی
وی همچنین حوزه‌هایIT  و گیاهان دارویی را از جمله مهمترین بخش‌های فعال مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری دانست و یادآور شد: در برخی بخش‌ها از جمله کشاورزی، فناوری‌هایی به کشورهای صاحب فن از جمله ترکیه صادر کرده‌ایم.
دبیرکل شورای عالی علوم، تحقیقات و فناوری بیان کرد: در بخش‌هایی همچون صنایع نفت، انرژی، بایو و علوم انسانی و هنر در حال تولید محصولات دانش‌بنیان هستیم و تولیدات ما به کشورهایی همچون آلمان، استرالیا، کانادا و فرانسه صادر می‌شود.
وی با بیان اینکه تفاوت شرکت‌های دانش بنیان با شرکت‌هایی که در شهرک‌های صنعتی وجود دارند، نو بودن طرح و ایده و انحصاری بودن آن‌ها است و ادامه داد: بر همین اساس و با توجه به وجود داروهای مختلف گیاهی، با ورود به این حوزه، هم اینک محصولات مختلف گیاهی به صورت فرآوری شده به کشورهای مختلف جهان صادر می‌شود.
احمدی گفت: در سال 92، فروش محصولات و دانش فنی شرکت‌های دانش‌بنیان، حدود 50 میلیارد ریال بود که این مقدار هم اینک به 770 میلیارد ریال رسیده است.
 وی همچنین از برگزاری سالانه یک المپیاد طرح‌های کسب و کار دانشجویی و دو جشنواره به نام‌های جشنواره شناسایی و توانمندسازی ایده‌های برتر و جشنواره شیخ بهایی با هدف شناخت استعدادها و ظهور و بروز خلاقیت‌ها خبر داد.
معاون پژوهش و فناوری وزیر علوم از درخواست افزایش 20 درصدی بودجه پژوهشی وزارت علوم خبر داد و گفت: هم‌اکنون شرکت‌های دانش‌بنیان در حال اجرای هزار و 200 پروژه با وزارت دفاع هستند و در حوزه نفت نیز از سال 93 تا پایان امسال، 17 هزار میلیارد ریال قرارداد همکاری برای میدان‌های نفتی و صنایع پایین‌دستی در حال انجام است.
منبع: ایسنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©