کد: ۱۱۶۵۱۹۹       تاریخ انتشار: ۲ اسفند ۱۳۹۵

سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام:
۲۰ درصد محققان برتر دنیا ۶۶ درصد علم را تولید می کنند
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: ۲۰ درصد از محققان برتر دنیا ۶۶ درصد علم را تولید می کنند و از میان ۴ میلیون دانشمند جهان، ۶۰ هزار نفر جزء یک درصد برتر دنیا قرار دارند.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمد جواد دهقانی گفت: کسب علم و فناوری نخستین بند از سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری بوده که با نگاه راهبردی معظم‌له بهترین راه برای تبدیل علم به ثروت و قدرت اقتصادی است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) از جای گرفتن ۴۳ دانشگاه ایران در میان یک درصد دانشگاه‌های برتر جهان خبر داد و افزود: ارتقای علم، نوآوری، فناوری و تولید علم در جهان با سرعت در حال پیشرفت است و در این زمینه نسبت به ۱۰ سال گذشته تعداد مقالات علمی دنیا پنج برابر شده که باید با سازمان‌دهی، ارزیابی علمی به‌صورت کمی و کیفی در اولویت کشور قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه بر اساس اطلاعات به‌ دست‌ آمده ۲۰ درصد از محققان برتر دنیا ۶۶ درصد علم را تولید و همچنین ۸۵ درصد از استنادهای دنیا را دریافت می‌کنند، تاکید کرد: بر پایه تحقیقات موجود ۳۳ درصد از دانشمندان در حوزه مهندسی، ۲۸ درصد شیمی، ۵ درصد ریاضیات و ۲۰ درصد از دانشمندان برتر مربوط به ۹ حوزه علوم مواد، پزشکی، علوم کامپیوتر، فیزیک، بیولوژی، بیوشیمی، ایمنی‌شناسی، علوم اجتماعی و غیره هستند.
رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری ادامه داد: ۵۰ درصد مقاله‌های علمی دنیا تنها ۷ درصد استنادها را دریافت می‌کنند و نیمی دیگر نیز مورد استفاده قرار نمی‌گیرند و در این زمینه انتظار از محققان مربوط به مرزهای دانش است که با تبدیل به علم به ثروت و قدرت و حفظ ارزش‌های اسلامی که مورد توجه سند چشم‌انداز توسعه است گام بردارند.
وی خاطرنشان کرد: برای توسعه علمی کشور نیازمند برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری آگاهانه توسط پژوهشگران برتر کشور هستیم که از اهمیت به‌سزایی برخوردار است، زیرا علاوه‌ بر کمیت بر کیفت تولید باید توجه ویژه‌ای شود.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام بیان کرد: از ۴ میلیون دانشمند جهان، ۶۰ هزار نفر جز یک درصد و ۳ هزار نفر دیگر نیز در یک‌صدم درصد قرار دارند.
استاندار فارس با بیان اینکه دانش و دانایی عامل سیطره در دنیا محسوب می‌شود، گفت: استقلال کشورها، استقلال علمی آن‌هاست و رهبر معظم انقلاب به همین دلیل به کرات بر بها دادن به علم تأکید کرده اند. همچنین زمانی علم در جامعه ما معنای واقعی خود را به دست می‌آورد که عالمان در جایگاه واقعی خود قرار گیرند.
منبع: ایرنا
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©