کد: ۱۸۸۲۹۰۹       تاریخ انتشار: ۱۲ اسفند ۱۳۹۷

در کمیسیون نخبگان ارائه شد:
بررسی طبقه بندی شغلی فارغ التحصیلان در آمریکا
جلسه 97 کمیسیون نخبگان و آینده نگاری علم و نوآوری دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه که به ادامه بررسی موضوع اشتغال دانش آموختگان اختصاص داشت؛ گزارش تدوین شده در کمیسیون نخبگان با عنوان "طبقه بندی و استانداردهای شغلی با تأکید بر مدل ایالات متحده" ارائه شد.
در ابتدای این گزارش با تقسیم بندی زمانی اشتغال به دو بخش پایان دوره متوسطه و پایان دوره های مختلف آموزش عالی، پایان دوره آموزش عالی به سه محور کاردانی مهارتی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری تقسیم بندی و مورد بررسی قرار گرفت.در ادامه این گزارش با بررسی طبقه بندی شغلی در آمریکا عنوان شد: 867 شغل منحصر بفرد در آمریکا وجود دارد که تمام آن‌ها در 459 گروه، و سپس در 98 گروه کلان تر و در نهایت به 23 گروه اصلی تقسیم شده اند.
همچنین این موضوع نیز عنوان شد که سالانه میزان نیاز شغلی و میانگین درآمد در هر گروه شغلی با کدگذاری و بصورت دقیق گزارش می شود و به عنوان نمونه، گزارش دیگری از اشتغال در دو دانشکده علوم و هنر و نیز دانشکده مهندسی دانشگاه کلمبیا در سال 2017 میلادی ارائه شد.
در همین رابطه به این نکته نیز اشاره شد که در دانشکده علوم و هنر دانشگاه کلمبیا 6 ماه پس از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی 6/82 درصد از دانشجویان این دانشکده وارد بازار کار شده‌اند و 5/7 درصد از آنها ادامه تحصیل داده‌اند.
در ادامه این گزارش این موضوع هم عنوان شد که در دانشکده مهندسی دانشگاه کلمبیا 6 ماه پس از فراغت از تحصیل در مقطع کارشناسی 5/86 درصد از دانشجویان این دانشکده وارد بازار کار شده اند و 1/7 درصد از آنها هم ادامه تحصیل داده‌اند.
پس از ارائه این گزارش اعضا به بیان نظرات و پیشنهادهای خود پرداختند؛ که اهم آن به شرح ذیل است:
" تدوین الزامات شرایط احراز شغلی مبتنی بر تخصص علمی "، "توجه به ظرفیت‌های بخش خصوصی" ، "تحول در شیوه جذب اساتید و اشتغال دانشگاهیان براساس کارآمدی " و "تدوین نظام جامع آمار و اطلاعات اشتغال دانشگاهیان".
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©