کد: ۱۸۸۱۷۵۴       تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۷

چهل سالگی انقلاب اسلامی/ رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان:
انقلاب اسلامی نقطه عطفی در توانمندسازی زنان برای دستیابی به حقوق خود است
نشست خبری خانم آیت اللهی – عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده این شورا- روز شنبه 1397/11/13 در محل دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه خانم آیت اللهی طی سخنانی ضمن گرامیداشت فرا رسیدن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده به عنوان نهادی فراقوه­ای تلاش می‌کند تا با دستگاه‌های مرتبط با موضوع مهم زنان و خانواده همکاری و هم‌­افزایی داشته باشد.
وی افزود: شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده از اردیبهشت ماه امسال با حدود 57 دستگاه مکاتبه کرده تا گزارش عملکرد آن‌ها در حوزه زنان و خانواده را اخذ و در گزارش نهایی خود از این گزارش‌ها استفاده کند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برای تکمیل و تقویت داده‌­های آماری با مسئولان مرتبط دستگاه‌ها با حوزه زنان و خانواده در دولت­های قبل هم تماس گرفتیم و سعی کردیم تا گزارش فعالیت‌های 40 ساله نظام در حوزه زنان و خانواده را به صورت کامل تهیه کنیم.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده گفت: متأسفانه سال‌هاست با تبلیغات غلط سعی می‌شود کارنامه نظام اسلامی در حوزه زنان و خانواده نا موفق جلوه داده شود حال آنکه این یک اجحاف در حق جمهوری اسلامی است.
وی افزود: اساساً با پیروزی انقلاب اسلامی ما شاهد بودیم که ساختارهایی ویژه برای زنان در جامعه ایجاد شد و انقلاب اسلامی را می‌توان نقطه عطفی در توانمندسازی زنان کشور برای دستیابی به حقوق خود دانست.
عضو شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی ادامه داد: تأسیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده در شورای عالی انقلاب فرهنگی برای سیاستگذاری در امور زنان و خانواده، راه­اندازی ستاد ملی زن و خانواده به عنوان نهادی به منظور راهبری سیاست‌های مربوط به زنان، تأسیس معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری جهت ایجاد هماهنگی میان دستگاههای اجرایی و تحقق قوانین مربوط به زنان و خانواده همگی نهادهای شاخصی هستند که پس از پیروزی انقلاب اسلامی برای حمایت و پیگیری امور زنان وخانواده راه­اندازی شده­اند.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با تأکید بر گسترده شدن فعالیت­های مربوط به امور زنان گفت: در حال حاضر در تمامی دستگاه‌های اجرایی دفتر امور زنان وجود دارد.
وی افزود: در قوه قضائیه و قوه مقننه نیز دستگاه‌های تخصصی مرتبط با زنان و خانواده وجود دارد که در قالب کمیسیون و فراکسیون مشغول فعالیت هستند.
دکتر آیت اللهی در ادامه با اشاره به قوانین تصویب شده در امور زنان و خانواده ادامه داد: سیاست‌های کلان مرتبط با زنان و خانواده، سیاست‌های کلی خانواده و سیاست‌های کلی جمعیت از جمله مقرراتی هستند که در زمینه امور زنان و خانواده به تصویب رسیده اند.
وی گفت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز حدود 75 مصوبه به تصویب رسیده است که از آن جمله سیاست‌های کلی مربوط به امور تحقیقات زنان، اوقات فراغت زنان، منشور حقوق زنان در امور خانواده و سند ملی حقوق کودک و نوجوان از اهم این سیاست‌ها هستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: در بخش‌هایی از اسناد مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی مانند نقشه مهندسی فرهنگی کشور، سند دانشگاه اسلامی و سند تحول بنیادین آموزش و پرورش موارد مرتبط با زنان و خانواده نیز به تصویب رسیده اشت.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده ادامه داد: نزدیک به 161 عنوان قانو، سیاست و مقررات در حمایت از زنان خانواده و کودکان در طی 40 سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تصویب رسیده است.
وی در ادامه به مواردی در رابطه به تقویت و توسعه جایگاه زنان اشاره کرد که اهم آن به شرح ذیل است: افزایش تعداد دانش آموزان و دانشجویان دختر در کشور، تسهیل تحصیل دختران در مدارس روستایی، تقویت آموزش فنی و حرفه‌ای برای دختران، راه­اندازی مراکز مطالعاتی و تحقیقاتی ویژه زنان، تاسیس رشته­های دانشگاهی ویژه زنان و خانواده و مؤسسات آموزشی و دانشگاه‌های ویژه زنان ، انتشار نشریات علمی ویژه زنان و خانواده،گسترش تعداد حوزه­های علمیه خواهران و دوره های آموزشی توانمندسازی مدیران زن.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، خانم آیت اللهی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: شاخص امید به زندگی در مردان 5/72 سال و در زنان 75 سال است که این آمارنشان دهنده خدمات سلامت و بهداشتی مناسب برای زنان در طول 40 سال اخیر است.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده با تأکید بر فعالیت­های قوه قضائیه در امور زنان و خانواده افزود: 422 دادیار، 86 مشاور قضائی و 13 معاون قضائی در این قوه به کار قضائی اشتغال دارند.
وی ادامه داد: در نیروی انتظامی نیر در 80 رده شغل از ظرفیت زنان استفاده می شود.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به موفقیت‌های علمی زنان کشورما در عرصه بین المللی گفت: زنان فرهیخته و دانشمند کشورمان توانسته‌اند با حضور در مجامع علمی معتبر بین المللی، توانمندی‌های علمی خود را به جهان نشان دهند.
وی ادامه داد: "منشور حقوق و مسئولیت‌های زنان" جزو سندهای متعالی و پیشرفته است که به مجامع بین المللی نیز ارائه شده است.
رئیس شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده رشد و تعالی زنان را در موضوع مشارکت­های اجتماعی زنان و نقش خیرین چشمگیر دانست گفت: در زمینه مشارکت اجتماعی زنان هیچ تشکل مردمی به فراگیری بسیج خواهران نداریم که حدود 9 میلیون عضو دارد.
وی افزود: روز مادر، روز ازدواج، روز دختر، روز خانواده و ... از مواردی است که متناسب با باورهای دینی جامعه در تقویم رسمی کشور گنجانیده شده است.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه به برخی کاستی­ها و نارسایی­های حوزه زنان اشاره کرد و ادامه داد: متأسفانه وضعیت طلاق در کشور وضعیت مطلوبی به نظر نمی­رسد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، خانم آیت اللهی در پایان سخنان خود سالمندی جمعیت را یک خطر برای کشور دانست و گفت: در حال حاضر کشور به سمت سالمندی پیش می رود چرا که برای قشر فعال زن تسهیلاتی لازم فراهم نشده تا بتوانند در کنار ارتقای جایگاه علمی و شغلی خود به مسئولیت‌های خانوادگی خود هم بپردازند./ع
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©