کد: ۱۶۶۹۲۲۷       تاریخ انتشار: ۱ آبان ۱۳۹۷

دکتر مخبر دزفولی خبر داد:
بررسی موضوع بازنشستگی اعضای فرهنگستان‌ها / بحث پیرامون الگوی پایه‌ اسلامی ایرانی پیشرفت
جلسه 814 شورای عالی انقلاب فرهنگی، روز سه شنبه 1397/8/1 به ریاست حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، ضمن گرامیداشت فرا رسیدن اربعین حسینی «ع» و در تشریح دستور جلسه 814 شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دستور اصلی این جلسه در خصوص موضوع فرهنگستان‌ها بود.
وی افزود: همانطور که مستحضر هستید ما چهار فرهنگستان در کشور داریم که شامل فرهنگستان علوم، فرهنگستان علوم پزشکی، فرهنگستان هنر و فرهنگستان زبان و ادب فارسی هستند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: اکثر اعضا و دانشمندان عزیر عضو این فرهنگستان‌ها در سنین پختگی و بالا هستند و با توجه به مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی در زمینه منع بکارگیری بازنشستگان؛ مشکلاتی برای اعضای فرهنگستان‌ها ایجاد شده است.
دکتر مخبر دزفولی گفت: این موضوع توسط روسای محترم فرهنگستان‌ها درجلسه امروز مطرح شد و موضوع هم از منظر حقوقی و هم از منظر جایگاه و منزلت علمی اعضای فرهنگستان‌ها و به خصوص از منظر اساسنامه فرهنگستان‌ها – که مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی است- مورد بحث و بررسی قرا رگرفت.
وی افزود: با توجه به این رویه که هر گاه شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه‌ای داشته باشد مصوبه مجلس شورای اسلامی نباید با مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تداخل داشته باشد و ضمنا مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی هم در موضوعی که مجلس شورای اسلامی مصوبه‌ای دارد نباید با آن مصوبه برخورد کند؛ اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی نکاتی را مطرح کردند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران ادامه داد: پس از بحث و بررسی اعضاء مقرر شد در صورت لزوم اصلاحاتی در اساسنامه فرهنگستان‌ها به عمل آید و گزارشی از فعالیت فرهنگستان‌ها نیز به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: احیانا اگر حل مشکلات و کاستی‌ها در قالب اصلاح اساسنامه ممکن باشد، مشکل حل خواهد شد و از نظر حقوقی هم مقرر شد معاونت محترم حقوقی ریاست جمهوری موضوع را بررسی و گزارش بررسی این معاونت، در جلسه آینده ارائه خواهد شد.
وی افزود: با این برنامه‌ها ان‌شالله این نهادهای بزرگ علمی – که شامل پیشکسوتان عرصه علم و فرهنگ است – را حفظ و تقویت کنیم.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: دستور رئیس جمهور محترم این بود که پس از بررسی‌های حقوقی و با توجه به مقررات برنامه ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی که می‌تواند در این زمینه کمک رسان باشد، تصمیم نهایی اتخاذ شود.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: ان‌شالله در جلسه آینده پس از ارائه نتیجه ارزیابی حقوقی، مساله فرهنگستان‌ها به نتیجه خواهد رسید.
وی با اشاره به افتتاح دانشگاه هنرهای اسلامی – ایرانی استاد فرشچیان نیز گفت: خوشبختانه دیروز این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی اجراء شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، که چند سال قبل ابلاغ شده بود، به دلیل مشکلاتی که در روند اجراء پیش آمده بود؛ کمی با تاخیر به نتیجه رسید.
دکتر مخبر دزفولی گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن ابراز خرسندی از این اتفاق مبارک مراتب تشکر و سپاس خود از دانشگاه آزاد اسلامی – به دلیل پیشقدم شدن در انجام این امر مهم - را اعلام کردند.
وی افزود: همانگونه که در اخبار امروز هم این موضوع منتشر شد خوشبختانه روز گذشته این دانشگاه با حضور شخص استاد فرشچیان افتتاح شد و امیدوار هستیم شاهد نقش آفرینی هنرمندان و هنروران تربیت شده در این دانشگاه در عرصه هنر کشور به ویژه در عرصه هنر نگارگری باشیم.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: ان‌شالله با محوریت شخص استاد فرشچیان این دانشگاه مراتب اعتلای خود را طی کند.
وی گفت: مهم‌ترین رکن این دانشگاه سنت حسنه شاگرد پروری است و این دانشگاه با توجه به ویژگی خاص خود فارغ از ضوابط مرسوم آموزش عالی فعالیت خواهد کرد.
دکتر مخبر دزفولی با اشاره به موضوع ابلاغ الگوی پایه‌ اسلامی ایرانی پیشرفت توسط مقام معظم رهبری «مدظله العالی» افزود: این پیش نویس خوشبختانه مورد عنایت معظم له قرار گرفت و از عزیزان دست اندر کار تدوین این سند مهم قدردانی و تشکر شد.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: همچنین با توجه به رهنمودهای رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» مقرر شد در شورای عالی انقلاب فرهنگی و کارگروه‌های تخصصی شورا، سند فوق‌الذکر مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: مقرر شد اگر پیشنهادها و نقدهایی وجود داشته باشد این پیشنهادها و نقدها، در جلساتی که در آینده تشکیل خواهد شد، ان‌شالله مورد بحث و بررسی قرار بگیرد.
وی افزود: این سند نشانه دوراندیشی رهبر معظم انقلاب «مدظله العالی» برای آینده کشور و تحقق تمدن نوین اسلامی است.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران ادامه داد: در این جلسه همچنین وزیر محترم کشور گزارشی از اقدامات انجام شده و تسهیلات در نظر گرفته شده برای زائران اربعین به منظور برگزاری هر چه باشکوهتر راه‌پیمایی عظیم و میلیونی اربعین حسینی «ع» ارائه داد.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©