کد: ۱۵۹۷۴۴۹       تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۷

در جلسه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی:
دبیر هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم تعیین شد
جلسه 318 شورای اسلامی شدن دانشگاهها و مراکز آموزشی با حضور دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و به ریاست دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری روز دوشنبه 1397/4/11 در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
 
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، پیش از دستور جلسه، حجت الاسلام و المسلمین شاطری، دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی گفت: به منظور ایجاد سامانه نظارت و ارزیابی دانشگاهها و مراکز آموزش عالی در دبیرخانه شورا با دستگاهها و نهادهای آموزش عالی مکاتبه صورت گرفته و مقرر شد با مهلت مشخص شاخص های مربوطه دسته بندی و به کارگروه مربوطه ارائه شود.
در ادامه، نامه هیأت عالی جذب پیرامون تعیین دبیر هیأت مرکزی جذب اعضای هیأت علمی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری قرائت شد و دکتر کی نژاد رئیس هیئت عالی جذب اعضای هیئت علمی، با اشاره به تبصره 1 ماده 4 مصوبه 608 شورای عالی انقلاب فرهنگی، آقای دکتر محمدرضا رضوان طلب، رئیس مرکز جذب اعضای هیات علمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری را به عنوان دبیر پیشنهادی معرفی کرد که توسط اعضا تصویب شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دستور جلسه 318 شورای اسلامی شدن دانشگاهها و مراکز آموزشی، «پیگیری میزان و چگونگی اجرای اقدامات پیشران نظام مدیریت سند دانشگاه اسلامی» بود.
 در این رابطه حجت الاسلام و المسلمین شاطری عنوان کرد: در جلسات گذشته این شورا، تعدادی از اقدامات مصوب نظام مدیریتی سند دانشگاه اسلامی جهت اجرا انتخاب و در جلسات دانشگاه اسلامی تصویب شده که برخی از آنها توسط دانشگاه آزاد اسلامی و جهاد دانشگاهی پذیرفته شده است.
حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه با اشاره به اقدامات مصوب گفت: دانشگاه اسلامی مطلوب، دانشگاه نظریه پرداز و کارآمد در تمدن نوین اسلامی ایرانی پیشرفت می­باشد که بایستی بررسی کرد دانشگاههای فعلی قادرند چه میزان از این هدف را تأمین کنند.
رئیس مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران ادامه داد: برای رسیدن به افق های مطلوب دانشگاه اسلامی به نظر می رسد ترمیم اساسی در ساختار فعلی دانشگاهها نیاز باشد، هر چند این معنایش عدم کارآمدی فعلی دانشگاهها نیست. وی افزود: بایستی به میزان مشارکت اعضای هیأت علمی دانشگاهها در ارتقای دانشگاه­ها توجه داشته باشیم تا کارآمدی و پیشرفت دانشگاه مطلوب را سرعت ببخشیم.
در ادامه دکتر محمدرضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: دانشگاه­های ما بعد از انقلاب پیشرفت های بسزایی داشته اند. وی ادامه داد: توانمندی­های هسته ای، موشکی و راداری کشور نتیجه تلاش دانشگاهها و اهمیت به جوانان دانشگاهی کشور بوده است.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تأکید کرد: ما نباید داشته های فعلی خودمان را انکار کنیم و بایستی توجه داشته باشیم که دانشگاههای کشور در مسیر تمدن سازی حرکت می کنند.
حجت الاسلام والمسلمین محمد محمدیان، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاههای کشور نیز خاطرنشان کرد: فرآیند فعلی دانشگاههای کشور به گونه ای است که نیاز داریم در عین ادامه مسیر، به ترمیم کاستی ها نیز اقدام کنیم. وی ادامه داد: در بخش دانشگاه با یکسری ایده آل مواجه هستیم که بایستی با نظر به وضعیت موجود به سمت اهداف و اولویت های سند دانشگاه اسلامی حرکت نمائیم.
در ادامه دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: بایستی توجه داشته باشیم که مدیریت فعلی دانشگاهها بر روی اجرای قوانین و مقررات حاکم متمرکز شده است.
دکتر غلامی افزود: می توان با ارزیابی و انطباق وضع موجود با الگویی که سند دانشگاه اسلامی به ما پیشنهاد داده است، ضعف­ها و قوت های موجود را احصا کرد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: نباید به گونه ای رفتار کنیم که نقاط قوت دیده نشوند، ما هر وقت بر روی نقاط قوت تمرکز کنیم، نقاط ضعف به خوبی نمایان و قابل رفع خواهند شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این جلسه مقرر شد تا با برگزاری جلسه ای توسط رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها و با حضور دکتر ولایتی رئیس هیئت مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، روند اجرایی شدن اقدامات پیشران نظام مدیریتی که توسط دانشگاه آزاد اسلامی پذیرفته شده است بررسی و گزارش آن ارائه شود.

 
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©