کد: ۱۴۵۳۴۱۰       تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۶

حجت الاسلام و المسلمین خسروپناه عنوان کرد:
نحوه فعالیت هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی
همایش منطقه ای «آشنایی با کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره» در واحد اهواز دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در این همایش که با هدف آشناسازی اعضای هیئت علمی دانشگاه­ها با چیستی، چرایی و چگونگی برگزاری کرسی­ های ترویجی نقد و مناظره و تخصصی نظریه پردازی برگزار شد حجت‌الاسلام و المسلمین عبدالحسین خسروپناه رئیس دبیرخانه کرسی­ های نظریه پردازی، نقد و مناظره، حجت‌الاسلام و المسلمین ابراهیم کلانتری معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاداسلامی، دکتر فرج اله براتی رئیس دانشگاه آزاداسلامی اهواز و روسا، معاونان، مدیران فرهنگی و اعضای هیات علمی دانشگاه های آزاداسلامی استان های خوزستان، بوشهر، ایلام حضور داشتند.
حجت الاسلام خسروپناه در ابتدای این همایش با گرامیداشت ایام مبارک دهه فجر گفت: درود می فرستیم به روح امام بزرگوار و عظیم‌الشأن و همه شهدای انقلاب و دفاع مقدس و خوشحالیم از اینکه در ایام الله دهه مبارک فجر در این شهر و استان شهید پرور و علم پرور حضور داریم.
وی سپس با اشاره به سابقه تشکیل دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌ها افزود: این هیئت بعد از پاسخ مقام معظم رهبری «مدظله العالی» به جمعی از نخبگان حوزوی، توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی تأسیس شد.
رئیس دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی های نظریه پردازی، نقد و مناظره ادامه داد: هیئت حمایت از کرسی‌ها تشکیلاتی زیرمجموعه شورای عالی انقلاب فرهنگی به شمار می‌رود که حمایت از نظریه‌ها، نوآوری‌ها و ایده‌های جدید علمی در دانشگاه‌ها را عهده‌دار است و در واقع اگر یک پژوهشگر یا یک عضو هیئت علمی دانشگاه، نظریه جدید علمی و یا نوآوری داشته باشد این هیئت زمینه و بستر را برای محقق فرآهم می‌کند تا بتواند نظریه خود را در معرض نقد و بوته داوری قرار بدهد.
رئیس موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه گفت: این هیئت یک مجمع عالی دارد که تاکنون 121 جلسه آن برگزار شده که روسای دانشگاه‌ها و معاونین وزارت علوم و رئیس بنیاد نخبگان اعضای آن هستند و شورای علمی راهبردی که روسا و نواب شوراهای تخصصی اعضای آن را تشکیل میدهند هم تاکنون بیش از 95 جلسه داشته است.
وی افزود: این هیئت 5 کرسی یا شورای علمی هم دارد که عبارتند از: کرسی علوم عقلی، علوم نقلی، علوم رفتاری، علوم اجتماعی و هنر و معماری، که این شوراها وظیفه ارزیابی و ممیزی و تعیین داوران و ناقدان اجلاسیه ها را دارند و اساتید دارای پایه بالای علمی در آن‌ها عضویت دارند.
عضو شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی ادامه داد: اصطلاح کرسی‌ها در کشور در جاهای متعدد به کار گرفته می‌شود و در واقع ما دو نوع کرسی آزاداندیشی و علمی در دانشگاه‌ها داریم که کرسی‌های آزاداندیشی زیرنظر معاونت‌های فرهنگی دانشگاه‌ها تعریف شده اند و کرسی‌های علمی-تخصصی که جنبه پژوهشی دارد و معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها مسئولیت برگزاری و پیگیری آن را برعهده دارند.
عضو شورای اسلامی شدن دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی گفت: خوشبختانه استقبال از برگزاری کرسی‌های نقد و مناظره و کرسی‌های نظریه پردازی از طرف دانشگاه‌ها و اعضای هیئت علمی روز به روز بیشتر می شود و این نوید را میدهد که فضای علمی کشور با این تضارب آرا و نقد نظر و گفتگو بالنده تر از گذشته خواهد شد.
رئیس دبیرخانه هیئت حمایت از کرسی‌های نظریه پردازی افزود: مسئولین جدید دانشگاه آزاد نیز در زمینه کرسی‌ها برنامه­های بسیار خوبی آماده و پیاده کرده اند و با توجه به اینکه دانشگاه آزاد بیش از سی هزار عضو هیئت علمی دارد میتوان در آینده شاهد برگزاری هر چه بیشتر این کرسی ها و رونق نقد و نظر در دانشگاه بود.
رئیس موسسه پژوهشی حکت و فلسفه ادامه داد: از مزایایی که اساتید از برگزاری کرسی‌های تخصصی و ترویجی بهره مند می شوند، موضوع ارتقای رتبه اعضای هیئت علمی است که در آئین نامه ارتقا امتیازات جداگانه ای تعیین شده است.
وی ادامه داد: در طول 15 سال فعالیت 36 کرسی موفق از بین صدها کرسی برگزار شده به ثبت رسیده که از بین آنها 15 نظریه، 18 نوآوری و سه نقد بوده است.
حجت الاسلام خسروپناه همچنین درباره کمیته‌های دستگاهی و اهداف این کمیته در دانشگاه‌ها گفت: کمیته دستگاهی در حقیقت شاخه ای از هیئت حمایت در دانشگاه ها و مراکز علمی است که وظیفه برنامه ریزی، هماهنگی، پیگیری و برگزاری کرسی‌های علمی ـ ترویجی را در چهارچوب قوانین و مقررات هیئت حمایت در مراکز تحت اشراف خود بر عهده دارد و اعضای آن متشکل از روسای دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور و همچنین روسای دانشکده‌های مختلف است.
عضو شورای تحول و ارتقای علوم انسانی در پایان نیز گفت: دانشگاه آزاد اسلامی نیز کمیته دستگاهی مرکزی را تشکیل داده که زیر نظر این شورا سایر کمیته های نظریه پردازی باید فعالیت کنند.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©