کد: ۱۱۶۶۰۱۱       تاریخ انتشار: ۱۶ فروردين ۱۳۹۶

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی:
سند موسوم به 2030 با مبانی ارزشی و عقیدتی ما مباینت دارد
دکتر مخبر دزفولی گفت: آغاز هر سال و تجدید حیات طبیعت به همه انسان‌ها این پیام را می‌دهد که زندگی و حیات توقف ناپذیر است و باید هر روز با انرژی و توان بیشتری در مسیر تعالی و رشد در همه ابعاد قدم برداریم.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمد رضا مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در دیدار با جمعی از کارکنان دبیرخانه این شورا به مناسبت فرارسیدن سال 1396، با گرامیداشت حلول سال جدید و تقارن آن با ماه مبارک رجب افزود:  خوشبختانه امسال آغاز ماه رجب، که از آن به عنوان ماه عبودیت و مقدمه ماه ‌های شعبان و رمضان  یاد می‌شود، با آغاز سال جدی شمسی مقارن شده و من این تقارن را به فال نیک می‌گیرم و برای همه آحاد ملت ایران و همه مسلمانان جهان سالی سرشار از توفیقات مادی و معنوی از درگاه خداوند مسئلت می‌کنم.
وی با اشاره به برخی از دستاوردهای شورای عالی انقلاب فرهنگی در سال 1395 ادامه داد: با وجود کارهای مفید و مؤثر صورت گرفته در سال‌های پس از انقلاب اسلامی به منظور اصلاح و توانمند سازی آموزش عالی در کشور، می بینیم که دغدغه جدی در میان مسئولان کشور در خصوص اشتغال جوانان و به ویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی وجود دارد و شورای عالی انقلاب فرهنگی در همین راستا "آمایش آموزش عالی کشور" را در دستور کار قرار داد.
وی با اشاره به دشواری این آمایش گفت: طراحی این آمایش بسیار دشوار بود، چون نیازمند در نظر گرفتن مزیت های نسبی مناطق مختلف کشور است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: اما خوشبختانه این امر با همکاری دوستان در ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور و همه اجزای دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم، بهداشت، معاونت علمی و فناوری و مجلس شورای اسلامی پیش رفت که حاصل  این برنامه ایجاد نظم در آموزش عالی کشور خواهد بود.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور افزود: در مورد این که آثار این آمایش چه زمانی ظاهر خواهد شد، باید گفت این کار تازه آغاز شده است و بدون شک آثار آن نیز در آینده نه چندان دور دیده خواهد شد.
وی  گفت: وقتی که  کار اجرای نقشه جامع علمی را آغاز کردیم، بسیار تصور می کردند که این نقشه بر روی کاغذ می ماند، اما شکل گیری ستادهای علمی فناوری متعدد که ذیل ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور و با مسئولیت معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور در حال فعالیت هستند، نشان می‌دهد که نقشه جامع علمی کشور در مسیر اجرا شدن است.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: بر اساس ماموریت‌هایی که ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور تعریف و ترسیم کرده است، تمام اجزای مسئول در علم و فناوری کشور دارای ماموریت و وظیفه مشخص در مسیر اجرای این سند مهم هستند.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: بعد دیگر موضوع مهم "آمایش آموزش عالی" نظم بخشیدن به هندسه تربیت نیرو در نظام آموزش عالی است.
 وی افزود: در همه نقاط کشور بحمدلله مزیت نیروی انسانی توانمند وجود دارد و در کنار این مزیت، منابع زیرزمینی و روزمینی هم در دسترس است که باید متناسب با  این قابلیت‌ها، رشته های دانشگاهی در هر منطقه تعریف و راه اندازی شود.
 رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور ادامه داد: به عنوان مثال استان ساحلی کشور باید دارای رشته‌های دانشگاهی مربوط به علوم دریایی باشد و یا در مناطقی که معادن غنی وجود دارد، باید رشته‌‌های دانشگاهی مرتبط با این توانمندی راه اندازی شود.
عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران گفت: این موضوع به رشته‌های علوم تجربی و ... منحصر نیست و این الگو در علوم انسانی هم قابل استفاده است.
وی افزود: پیش از این به این نکات یا توجه نشده و یا اگر توجهی نیز صورت گرفته به صورت سیستماتیک، ساختاری و به هم پیوسته نبوده و حال آن که این ملاحظات باید تبدیل به یک مجموعه و بسته کاملا مرتبط با هم شود.
 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: کشور هنوز فاقد یک "طرح آمایش سرزمینی" است و اگر "طرح آمایش سرزمینی" ترسیم شود، جلوی بسیاری از هدر رفت نیروها، منابع و  سرمایه های کشور گرفته می شود.
وی افزود:  به حول و قوه الهی با همکاری و هم افزایی همه دستگاه‌ها اعم از وزارت علوم، بهداشت و ... "آمایش آموزش عالی" به سرانجام خوبی خواهد رسید.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: آموزش و پژوهش در علوم پزشکی نیز باید متناسب با خدمات‌دهی بر اساس نیاز مناطق مختلف شکل بگیرد و با همین دغدغه دو سال پیش "طرح آمایش علوم پزشکی" در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شد و در حال اجراست.
وی افزود: با استفاده از این سند مهم و اسناد پشتیبان آن ما امروز می دانیم که در کدام مناطق کشور بحران اشتغال وجود دارد و یا در کدام مناطق می توانیم مشاغل جدید و متناسب با رشته های دانشگاهی تعریف کنیم و این یک گام قابل توجه و بزرگ در مسیر تحقق شعار سال است.
رئیس شورای توسعه فرهنگ قرآنی گفت: بخش اصلی و ستادی فعالیت‌های قرآنی کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی انجام شده و می‌شود.
 دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به  موضوع تحول و اتقاء علوم انسانی افزود: پس از پیروزی انقلاب اسلامی چند بار برای تحول علوم انسانی اقدام شد، ولی هر بار به دلایلی متوقف شد؛ اما ان شاالله این بار این هدف محقق می‌شود.
وی ادامه داد: با دوستان عهد کرده‌ایم که این جریان را به نتیجه برسانیم؛ به نحوی که علوم انسانی اسلامی، بومی، کارآمد و روزآمد شود و فارغ التحصیل این رشته احساس کند که به درد جامعه می خورد.
 عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: امروز نزدیک به 50 رشته دانشگاهی مورد بازنگری قرار گرفته و هر چند ممکن است این بازنگری همراه با نقصان باشد؛ اما آنچه مهم است، شروع کار است و اگر  نقائصی هم وجود داشته باشد می تواند در حین فعالیت اصلاح شود.
دکتر مخبر دزفولی افزود: این تحول بزرگ نیازمند متن، استاد، دانشجو و زمینه سازی‌های فرهنگی و اجتماعی است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سند موسوم به 2030 ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی، مفاد این سند را به دقت تحلیل و بررسی کرده و معتقدیم این سند در موارد زیادی با مبانی ارزشی و عقیدتی ما مباینت دارد.دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به سند موسوم به 2030 ادامه داد: شورای عالی انقلاب فرهنگی، مفاد این سند را به دقت تحلیل و بررسی کرده و معتقدیم این سند در موارد زیادی با مبانی ارزشی و عقیدتی ما مباینت دارد.
دکتر مخبر دزفولی گفت: صرفنظر از این مباینت، در حالی که اسناد بالادستی کشور در این حوزه تدوین، تصویب و در حال اجراست؛ چرا مجددا قصد دارند تا سند 2030 را اجرایی کنند؟
وی افزود: در جلسه دیشب شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز وزیر محترم آموزش و پرورش به این نکته تصریح کرد که در "سند تحول بنیادین آموزش و پرورش" به خوبی موضوع نظام آموزش مهارت مورد توجه قرار گرفته و همه باید تمام توان خود را بر اجرای این سند مهم متمرکز کنند.
دکتر مخبر دزفولی در ادامه سخنان خود با اشاره به تصویب نظام نامه فرهنگی ورزش کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در این نظام نامه بخش ورزش از جهات مختلف مورد آسیب شناسی قرار گرفته است.
وی افزود: آسیب‌هایی که حوزه مهم و تاثیرگذار ورزش از منظر فرهنگی با آن مواجه است، به دقت رصد و ریشه‌ یابی شده و برای آن راه حل های کوتاه مدت و دراز مدت با در نظر گرفتن مبانی ارزشی و  ظرافت‌های حوزه ورزش معین و مقرر شده است.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی در پایان سخنان خود ضمن تاکید بر استمرار و تداوم فعالیت‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: تمام این موفقیت‌ها حاصل تلاش یکایک دوستان در دبیرخانه و اجزای دبیرخانه است و این تجربیات و توانمندی‌ها قابل انتقال به سایر بخش‌‍‌های نظام  است.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©