کد: ۱۱۶۴۱۷۷       تاریخ انتشار: ۵ بهمن ۱۳۹۵

دکتر مخبر دزفولی خبر داد:
تصویب نهایی سند معماری و شهرسازی

جلسه 791 شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست حجت الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی برگزار شد.

دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه اظهار داشت: با توجه به اینکه این جلسه اولین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی بود رئیس جمهور در ابتدای جلسه یاد و خاطره ایشان را گرامی داشت.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تشریح کرد: در طول 8 سال ریاست جهموری آیت الله هاشمی رفسنجانی ایشان ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی را نیز بر عهده داشتند و تلاش ها و خدمات زیادی را در تمام زمینه ها داشتند و شورا نیز همیشه مورد حمایت ایشان بود و در این زمان کارهای بسیار موثر و سازنده ای در شورا با هدایت ایشان انجام شد.
وی افزود: رئیس جمهور همچنین ضمن گرامی داشت یاد و خاطره دانشمند فقید دکتر علی شریعتمداری، درگذشت این عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی را تسلیت گفت.
دکتر مخبر دزفولی تصریح کرد: دکتر شریعتمداری از چهره های برجسته علمی کشور و از بنیانگذاران رشته تعلیم و تربیت در دانشگاه های کشور بودند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه همچنین با اشاره به فاجعه ساختمان پلاسکو گفت: اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی درگذشت هم وطنان عزیز در این فاجعه به ویژه آتش نشانان فداکار را تسلیت گفتند.
دکتر مخبر دزفولی پیرامون دستور این جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار داشت: در ادامه بررسی سند معماری و شهرسازی اسلامی ایرانی این موضوع در این جلسه نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
وی افزود: پس از بحث و تبادل نظر فراوان حدود 10 سیاست از سیاست های پیشنهادی با اولویت کلان شهرها مورد تصویب نهایی قرار گرفت.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: برای اجرایی شدن این سیاست ها باید قانون، لایحه و... نوشته شود و همچنین برای آن بخش نامه و مقررات در سطوح مختلف تدوین و ابلاغ شود که وزارت راه و شهرسازی و شورای عالی معماری و شهرسازی موظف شدند این سیاست های اجرایی را به همراه طرح جامع و طرح تفصیلی لازم تدوین کنند.
دکتر مخبر دزفولی تصریح کرد: نظارت بر اجرایی شدن این سند نیز بر عهده این دو مجموعه گذاشته شد و تاکید شد که ضمن اینکه سبک معماری در جمهوری اسلامی ایران در اولویت برنامه ریزی ها قرار گیرد گزارش اجرایی شدن این مصوبات نیز به صورت سالیانه به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.
وی افزود: صدا و سیما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز موظف شدند در زمینه فرهنگ سازی و تبیین جایگاه معماری و پرهیز از پراکنده کاری ها در حوزه معماری در سطح کشور برنامه سازی و فرهنگ سازی لازم را انجام دهند.
تدوین و تصویب و رعایت سبک معماری شهرسازی ایران اسلامی بر مبنای میراث معنوی مشترک اسلامی و با استفاده از فنون و مهارت‌های پدید آمده در ادوار تاریخ ایران، نهادینه‌سازی و توسعه روابط و تعاملات خانه، مسجد، مدرسه، محله  ومراکز فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی با مرکزیت مسجد، ایجاد کرسی‌های نظریه‌پردازی و قطب‌ها و مراکز علمی و پژوهشی جامع، ارتقاء سطح دانش و توانمندی‌های فنی، اصلاح و بازنگری در محتوا، رشته‌ها، گرایش‌های آموزشی در حوزه معماری شهرسازی ایرانی – اسلامی، توجه و اهمیت به پدافند غیرعامل و آمادگی در حوادث غیرمترقبه و پیشگیری از وقوع جرم، حفاظت و احیای  بناها و بافت‌های تاریخی شهری و روستایی، مدیریت فضای زیست شهری در جهت زیباسازی و تأمین نشاط در زندگی شهری و همچنین ارتقاء بینش و افزایش آگاهی‌های عمومی در خصوص ویژگی‌ها، اصول و ارزش‌های شهر و معماری ایرانی – اسلامی از جمله مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص سند معماری ایرانی – اسلامی است.
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©