کد: ۱۱۶۳۹۱۸       تاریخ انتشار: ۲۹ دي ۱۳۹۵

دکتر مخبر دزفولی عنوان کرد:
ضرورت ترمیم هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی
جلسه 89 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور، روز سه‌ شنبه 1395/10/28 به ریاست دکتر محمدرضا مخبردزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، در محل دبیرخانه این شورا برگزار شد.
به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر محمدرضا مخبر دزفولی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور در پایان این جلسه با اعلام تشکیل جلسه کمیته انتخاب روسای دانشگاه‌ها گفت: در روزهای اخیر و با توجه به این موضوع که وزاری علوم و بهداشت تعدادی از گزینه‌ها را برای ریاست چند دانشگاه پیشنهاد داده بودند، جلسه این کمیته با حضور وزاری علوم، بهداشت، رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در دانشگاه‌ها در دفتر اینجانب تشکیل شد.
وی افزود: در این جلسه آقای دکتر محمد حسین امید به ریاست دانشگاه جامع علمی کاربردی، آقای دکتر محمود نصیری به ریاست دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار، آقای دکتر داوود دومیری گنجی به ریاست دانشگاه تخصصی فناوری آمل، آقای دکتر محسن اژدری به ریاست دانشگاه فسا و آقای دکتر حسین حسین داودی به ریاست دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان منصوب شدند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن اعلام عدم تعیین رئیس دانشگاه فرهنگیان، در مورد ریاست هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی هم گفت: بعد از درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم هیئت موسس و هم هیئت امنای این دانشگاه باید ترمیم شود، زیرا آن مرحوم هم رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی و هم رئیس هیئت امنای این دانشگاه بوددبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: بعد از درگذشت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی هم هیئت موسس و هم هیئت امنای این دانشگاه باید ترمیم شود، زیرا آن مرحوم هم رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد اسلامی و هم رئیس هیئت امنای این دانشگاه بود.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: طبق اساسنامه دانشگاه آزاد اسلامی این کار باید با رای و تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت پذیرد.
وی افزود: در این زمینه مقدمات کار در حال انجام است و هر زمانی که به نتیجه برسیم اعلام می کنیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در مورد تحول و ارتقاء علوم انسانی نیز گفت: جلسات شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی به صورت منظم برگزار می‌شود و بیش از 50 برنامه و سرفصل درسی در این بیش از 130 جلسه شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی بازنگری و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ابلاغ شده و این وزارت در حال تدوین برنامه‌های عملیاتی برای اجرای این مصوبات است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: خوشبختانه هماهنگی‌ خوبی میان شورای تحول و ارتقاء علوم انسانی و وزارت علوم ایجاد شده است.
وی درباره سند ۲۰۳۰ با اشاره به مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در این زمینه افزود: اسناد راهبردی و بالادستی حوزه‌‎های علمی، فناوری و آموزشی در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و کشور از این منظر کمبودی ندارد.
دکتر مخبر دزفولی ادامه داد: نقشه جامع علمی کشور، نقشه مهندسی فرهنگی، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، سند دانشگاه اسلامی و ... به منظور ترسیم و تبیین مسیر حرکت کشور در این زمینه‌ها تدوین، تصویب و در حال اجرا هستند.
رئیس ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با تاکید بر لزوم انطباق همه مقررات با این اسناد گفت: سند موسوم به سند 2030 هم حتما با این اسناد مطابقت داشته باشد و تنها مرجع تشخیص و تطبیق هم در این زمینه شورای عالی انقلاب فرهنگی است.
وی در پایان و در مورد جلسه 89 ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور نیز گفت: در جلسه امروز موضوع پیش نویس "سند فناوری‌های نرم و هویت ساز" در دستور کار قرارداشت و گزارشی در این زمینه ارائه شد که شامل برنامه‌ها و چشم انداز حرکت کشور در حوزه‌هایی مانند بازی‌های رایانه‌ای، اسباب بازی، پویا نمایی و ... بود  که ادامه بررسی این موضوع به جلسه آینده ستاد موکول شد.
انتهای پیام/ ف
تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©