کد: ۱۱۶۳۴۶۳       تاریخ انتشار: ۲۰ دي ۱۳۹۵

در پیام شورای عالی انقلاب فرهنگی عنوان شد:
آثار علمی مرحوم دکتر شریعتمداری نشانه ای از حیات پرثمر ایشان است

در پی درگذشت اندوهبار مرحوم دکتر علی شریعتمداری، عضو پیشکسوت شورای عالی انقلاب فرهنگی، این شورا با صدور پیامی ضمن عرض تسلیت به رهبر معظم  انقلاب (مدظله العالی) و تجلیل از خدمات علمی و فرهنگی آن فقید سعید برای مرحوم دکتر شریعتمداری از درگاه خداوند متعال رحمت و غفران مسئلت کرد.

به گزارش مرکز خبر شورای عالی انقلاب فرهنگی، متن کامل این پیام به شرح ذیل است:
بسم الله الرحمن الرحیم
قال رسول الله(ص) : العلماء باقون مابقی الدهر
دانشمند پرهیزکار و باتقوا و عضو پیشکسوت شورای عالی انقلاب فرهنگی، دکتر علی شریعتمداری بعد از عمری تلاش علمی و خدمت به اسلام و انقلاب به رحمت ایزدی پیوست و با رحلت ایشان جامعه علمی اندیشمندی فرهیخته را از دست داد.
آن مرحوم که از پیشگامان حوزه علوم انسانی اسلامی بود، همواره تلاش داشت تا علوم انسانی کارآمد و متناسب با نیازها و مقتضیات کشور و انقلاب اسلامی را از منابع اصیل آن استخراج کند و آثار علمی پربار بر جای مانده  از وی که حاصل بیش از 6 دهه فعالیت علمی مرحوم دکتر شریعتمداری است، مبین این سخن است.
این دانشمند متواضع و خدوم ضمن انجام وظیفه در سنگر علم و دانش نسبت به اوضاع اجتماع نیز غافل نبود و در سال های پیش از انقلاب اسلامی به دلیل فعالیت بر علیه رژیم ستمشاهی سختی‌ها و دشواری‌های زیادی متحمل شد.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مرحوم دکتر شریعتمداری در سنگرهای فراوانی دِین خود را به انقلاب اسلامی ادا کرد؛ اما بدون تردید مهمترین سنگری که مرحوم مغفور دکتر علی شریعتمداری در آن خدمات فراوانی به علم و فرهنگ کشور انجام داد ستاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی بود بدون تردید مهمترین سنگری که مرحوم مغفور دکتر علی شریعتمداری در آن خدمات فراوانی به علم و فرهنگ کشور انجام داد ستاد و شورای عالی انقلاب فرهنگی بود.
شادروان دکتر علی شریعتمداری پس از تشکیل ستاد انقلاب فرهنگی در سال 1359 به دستور حضرت امام خمینی (ره) به عضویت این ستاد در آمد و پس از آن نیز از ابتدای تشکیل شورای عالی انقلاب فرهنگی تا کنون در این شورا عضویت داشته است.
نقش بارز مرحوم دکتر علی شریعتمداری در تجدید ساختار فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران به عنوان نخستین رئیس این فرهنگستان، تلاش وی برای ساماندهی آموزش عالی در رشته‌های علوم انسانی و تدوین سرفصل‌های درسی این رشته‌ها، تالیف کتاب‌ها و متون آموزشی فراوان درحوزه آموزش و پرورش، تعلیم و تربیت چند نسل از متخصصان حوزه علوم تربیتی و بسیاری خدمات دیگر، تنها بخشی از کارنامه حیات پربار آن دانشمند فقید است.
جلوه دیگری شخصیت مرحوم دکتر شریعتمداری که بارها مورد تاکید و تائید همه دوستان و همکاران ایشان قرار گرفته؛ تدین،اخلاص، پاکدامنی، سلامت نفس، وجدان کاری و ... ایشان است.
 بدون شک دکتر علی شریعتمداری را می توان از نمونه‌های دانشمند مسلمان و متدین دانست که با نگاه مقدس به علم به عنوان ودیعه‌ای الهی، از این نعمت در مسیر تهذیب نفس و خدمت به بندگان خداوند متعال حداکثر بهره را برده است.
شورای عالی انقلاب فرهنگی ضمن عرض تسلیت به رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت آیت الله خامنه ای (مدظله العالی)، جامعه علمی کشور و خانواده محترم آن مرحوم، از خداوند متعال مسئلت دارد تا روح مرحوم دکتر شریعتمداری را در جوار رحمت و غفران واسعه خود سکنی دهد و از بارگاه لطف ربوبی تداوم نعمت وجود دانشمندان متعهد و مسلمان را خواستار است.

 

 

 

تمامی حقوق این سایت متعلق به دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی میباشد ©